III Ogólnopolskie Warsztaty Dotyczące Pilchów

W dniach 10-11 września odbyły się III Ogólnopolskie Warsztaty Dotyczące Pilchów. Jak co roku skoncentrowaliśmy się na biologii, występowaniu i możliwościach ochrony pilchów w Polsce. Ważnym elementem była również praktyczna nauka rozpoznawania i oznaczania tych ssaków w terenie.

O godzinie 11:00, po przywitaniu przybyłych gości, rozpoczęto prezentację wystąpień przygotowanych przez zaproszonych prelegentów - czołowych specjalistów zajmujących się pilchami w Polsce. Jako pierwszy wystąpił Wojciech Nowakowski z Akademii Podlaskiej z prelekcją pt.: "Roczna dynamika liczebności koszatki" - wyniki badań naukowych prowadzonych na terenie lasów gospodarczych Puszczy Białowieskiej. Następnie wystąpił Michał Ściński prezentując również wyniki pracy naukowej, tym razem dotyczącej drugiego gatunku - popielicy: "Ekologia popielicy w Puszczy Białowieskiej". Można było poznać wiele ciekawych tajemnic z życia popielic, głównie o uzależnieniu ich trybu życia od dostępności i obfitości pokarmu. Okazuje się, że w latach o małej ilości pokarmu (bukiew, żołędzie itp.) pilchowate się nie rozmnażają i występują spore różnice w terminie wybudzania się z zimowego odrętwienia. Marek Kowalski zaprezentował nowe stanowiska pilchów odkryte w ostatnich latach, głównie przez członków Sekcji Teriologicznej TP "Bocian". Zaraz po tej prelekcji Wojciech Nowakowski przedstawił "Stan populacji pilchów w Polsce i sposoby ich ochrony". Okazało się, że brakuje solidnego przepływu informacji pomiędzy fachowcami zajmującymi się tymi ssakami w Polsce ponieważ prezentowane, nowo odkryte stanowiska nie pokrywały się. To dowiodło jak bardzo istotne są tego typu spotkania. Pogłębiania wiedzy, uzupełnienia i wymiana informacji to elementy bez których nie da się skutecznie chronić żadnej grupy zwierząt. Po przerwie obiadowej Błażej Wojtowicz wygłosił referat o dotychczasowych sukcesach osiągniętych podczas realizacji programu pt.: "Ochrona popielicy i koszatki". Według obecnych na sali specjalistów wyniki jakie zostały osiągnięte są niezwykle obiecujące. Zagęszczenia pilchów w powieszonych budkach są bardzo wysokie w porównaniu nawet z Puszczą Białowieską. Uczucie sukcesu potęguje fakt, że budki wiszą zaledwie nieco ponad dwa miesiące! Po tej porcji optymistycznych wiadomości nadszedł czas na długo oczekiwaną debatę na temat możliwości i perspektyw ochrony pilchów w Polsce w najbliższych latach.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele GEF/SGP UNDP, Fundacji EkoFundusz, Ministerstwa Środowiska, naukowców badających te ssaki oraz organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody. W wyniku długotrwałych dyskusji zarysowała się możliwość współpracy i wspólnego opracowania mechanizmów umożliwiających ochronę tych ssaków w Polsce. Zwrócono szczególną uwagę na chęć prowadzenia działań ochronnych przez Lasy Państwowe, czego spektakularnym przykładem jest udział w projekcie "Ochrona popielicy i koszatki" Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (7 nadleśnictw) oraz RDLP w Warszawie (4 nadleśnictwa) z finansowaniem części kosztów włącznie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ Lasy Państwowe zarządzające większością kompleksów leśnych w Polsce mają decydujący wpływ na kształtowanie środowiska życia pilchów. Mamy nadzieję, że rozpoczęta dyskusja stanie się podwaliną do ogólnopolskiego projektu ochrony pilchów, w której uda się połączyć siły i doświadczenie wszystkich zainteresowanych stron oraz opracować trwałe mechanizmy ochronne.

Wieczorem odbyła się wycieczka do centralnej części Puszczy Kozienickiej gdzie uczestnicy warsztatów mogli nauczyć się rozpoznawać w terenie popielice po głosach. Po powrocie czekały na uczestników kiełbaski, karkówka z grilla, piwo i inne frykasy. W miłej atmosferze prowadzone były długie nocne rozmowy o przyszłości w ochronie pilchów. Na drugi dzień odbyła się wycieczka na jedną z powierzchni z budkami. Każdy uczestnik mógł na własne oczy zobaczyć rezultaty naszych działań. Spotkaliśmy dwie popielice i kilka gniazd tych ssaków. Po powrocie i sytym obiedzie pożegnaliśmy się licząc, że uda nam się spotkać w tak licznym gronie na warsztatach w przyszłym roku.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu "Ochrona popielicy i koszatki" z funduszy GEF/SGP UNDP

 

Błazej Wojtowicz

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja