III wiosna na polu i w ogrodzie

Dziewiętnastego kwietnia Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” uczestniczyło w organizowanej przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Oddział w Siedlcach, imprezie plenerowej pt. „III wiosna na polu i w ogrodzie”. Impreza pod patronatem wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Miasta Siedlce oraz Starosty Siedleckiego była połączona z otwarciem stoisk o tematyce rolniczej, rękodziełem ludowym i zdrową żywnością z gospodarstw ekologicznych. Wspólnie z pracownikami Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska MODR, Towarzystwo zorganizowało konkurs wiedzy przyrodniczej „Z przyroda na Ty”. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z Publicznego Gimnazjum im. C.K. Norwida w Korczewie oraz Zespołu Szkół Publicznych im. H. Sienkiewicza w Suchożebrach. Obydwie placówki zlokalizowane są na obszarach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natury 2000 („Dolina Bugu” oraz „Dolina Liwca”).

Uczniowie wykazali się ogromna wiedzą przyrodniczą. Pytania konkursowe dotyczyły zarówno samego programu rolnośrodowiskowego, jak również ptaków krajobrazu rolniczego. Zapewne w dużej mierze pomocne w przygotowaniach do konkursu okazały się materiały TP „Bocian” m.in.: płyta CD „Ptaki krajobrazu rolniczego” oraz foldery o bocianie białym, pustułce, błotniaku łąkowym i sowach. Zwyciężcami konkursu zostali: Ewelina Wasilewska z Korczewa oraz Szymon Parapura z Suchożebr. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki ufundowane przez MODR oraz zestaw wydawnictw TP „Bocian”.

W związku z dużą popularnością imprezy wśród mieszkańców wsi, festyn był doskonałą okazją do promowania ochrony błotniaka łąkowego. Na stoisku MODR powodzeniem cieszyły się materiały (foldery, naklejki, płyty CD) poświęcone ochronie tego pięknego ptaka drapieżnego. Na początku czerwca planujemy zorganizowanie podobnego konkursu oraz własnego stoisko na Dniach Otwartych Drzwi w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Grabanowie. Mamy nadzieję, że poprzez udział w takich imprezach powiększymy rzeszę zwolenników ochrony błotniaka łąkowego i przyczynimy się do polepszenia wiedzy mieszkańców wsi o ptakach pól i łąk.

 

Dominik Krupiński

 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja