Krowy powracają na nadbużańskie pastwiska

Rozpoczynając w 2004 r. czynną ochronę muraw napiaskowych w Podlaskim Przełomie Bugu założyliśmy, że nasze działania będą polegały na odkrzaczaniu muraw z samosiewów drzew i krzewów, a następnie przywracaniu na nich ekstensywnego wypasu. To drugie zadanie jest znacznie trudniejsze do wykonania. Wiąże się bowiem praktycznie z przywróceniem ekonomicznej opłacalności hodowli bydła. Zgodnie z planem zabraliśmy się w pierwszej kolejności za wycinkę samosiewów sosny. Praca była ciężka, ale dzięki wolontariuszom w latach 2004-2006 udało się odkrzaczyć kilkadziesiąt hektarów muraw w projektowanym rezerwacie „Wajkowska Wyspa” (Borsuki) oraz w rezerwacie „Kózki”. W tym miejscu chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim tym którzy uczestniczyli w tych pracach. Równolegle z pracami „odkrzaczeniowymi” staraliśmy się w miarę naszych możliwości ponownie zorganizować wypas na nadbużańskich pastwiskach. Nawiązaliśmy współprace z miejscowymi rolnikami, m.in.: z Tomaszem Magdziakiem - rolnikiem ze wsi Borsuki, który rozpoczynał hodowlę bydła mięsnego rasy Hereford.

 

Pastwisko porośnięte zawciągiem pospolitym Fot. D. Krupiński

 

Dostrzegając możliwości współpracy postanowiliśmy wesprzeć rozwój jego hodowli dofinansowując inseminację krów. W 2006 roku sfinansowaliśmy również wykonanie na pastwiskach wspólnoty wsi Borsuki 700 m ogrodzenia (zakup palików oraz drutu kolczastego). Inwestycje te szybko przyniosły zamierzony efekt. Na murawy powróciły krowy. W tym roku w Borsukach wypasanych jest 26 sztuk. Po trzech miesiącach obecności krów na pastwiskach, efekty ich pracy są już dobrze widoczne. Krowy działają jak żywe kosiarki - nisko przygryzają roślinność, tworzą piaszczyska (poprzez rozdeptywanie wydm), tratują i zgryzają samosiewy drzew i krzewów. Krótko mówiąc zapobiegają zarastaniu muraw. Nisko przygryziona roślinności sprzyja rozwojowi charakterystycznych dla muraw gatunków ciepłolubnych, takich jak: rozchodniki, macierzanki. Pastwiska ponownie pokryły się barwnymi (żółto-fioletowo-różowym) kobiercami kwiatów. Poprawiły się warunki bytowe całej gamy pajęczaków, owadów i ptaków. Projektowany rezerwat „Wajkowska Wyspa” to pierwszy obszar, na którym udało się nam przywrócić ekstensywny wypas.

 

 
Wypas na murawach napiaskowych w projektowanym rezerwacie "Wajkowska Wyspa". Fot. D. Krupiński
 

Nie spoczywamy jednak na laurach, dlatego też jeszcze jesienią tego roku planujemy reaktywowanie wypasu w rezerwacie „Kózki”. W „pielęgnacji” muraw w Kózkach będą pomagały nam owce świniarki – prymitywna, rodzima rasa owiec. Mamy nadzieję, że owce się sprawdzą i rezerwat odzyska swój dawny wygląd. Projekt „Zachowanie walorów przyrodniczych terenów otwartych Podlaskiego Przełomu Bugu” jest realizowany przez TP „Bocian” oraz Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”.  W latach 2005-2006 projekt był finansowany przez GEF/SGP, UNDP oraz Fundację EkoFundusz. Przypominamy o zbliżającym się tegorocznym obozie nad Bugiem, który odbędzie się 20-25 sierpnia się w Bublu Starym (Gmina Janów Podlaski). Więcej szczegółów znajduje się na oddzielnej podstronie. Czasu zostało niewiele dlatego już teraz prosimy o zgłaszanie swojego przyjazdu. Nazwiska uczestników obozu chcielibyśmy znać wcześniej, ponieważ musimy  przekazać je straży granicznej.

 

Dominik Krupiński
01.08.2007 r.

 

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja