Powstała Rada Społeczno-Naukowa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Warszawskie

Leśne Kompleksy Promocyjne zaczęły powstawać w połowie lat dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Ich ideą jest pogodzenie celów gospodarczych z celami aktywnej ochrony ekosystemów, propagują przyjazne środowisku technologie oraz promują badania naukowe. Bardzo duży nacisk jest kładziony na prowadzenie w nich edukacji przyrodniczo-leśnej - prowadzone są szkolenia, prelekcje itp. dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pokazujący przyrodę lasów oraz prowadzone przez leśników prace w drzewostanach. Do dnia dzisiejszego powołano 19 Leśnych Kompleksów Promocyjnych, zaś jednym z ostatnich jest LKP Lasy Warszawskie, ustanowiony Zarządzeniem Dyrektora Generalnego lasów Państwowych nr 22/2005.

Kompleks ten obejmuje w całości lasy czterech nadleśnictw: Jabłonna, Drewnica, Celestynów i Chojnów, czyli tereny otaczające Warszawę (z wyłączeniem Kampinoskiego Parku Narodowego). Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy on tylko drzewostanów zarządzanych przez Lasy Państwowe, a np. wszystkie lasy znajdujące się na terenie Warszawy znajdują się pod innym Zarządem.

Każdy Leśny Kompleks Promocyjny posiada Radę Społeczno-Naukową, która ma za zadanie opiniować wszelkie działania prowadzone na jego terenie. W dniu 24 stycznia 2006 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady LKP Lasy Warszawskie. Na spotkaniu przedstawiciele wszystkich czterech nadleśnictw przedstawili swoje plany związane z prowadzeniem działań edukacyjnych. Plany są bardzo duże - jeżeli zostaną zrealizowane, wówczas oferta edukacyjna wokół Warszawy znacznie się wzbogaci. Np. Nadleśnictwo Celestynów planuje budowę wielkiego obiektu edukacyjnego, Nadleśnictwo Jabłonna planuje stworzenie muzeum pokazującego, w jaki sposób wykonywano prace leśne przed wiekami. Wszystkie nadleśnictwa posiadają liczne ścieżki przyrodnicze, jednak wszystkie też narzekają, że tak naprawdę sprawdzają się tylko ścieżki położone tuż przy nadleśnictwie - pozostałe są niestety bardzo szybko niszczone. Omawiano też liczne inne problemy - np. możliwości bezpiecznego parkowania w lesie, dojazdów z Warszawy itp.

Ponieważ TP "Bocian" ma swoich przedstawicieli w Radzie (Marek Kowalski i Andrzej Górski, chociaż formalnie Andrzej reprezentuje Komitet Ochrony Orłów), prosimy o zgłaszanie swoich uwag dotyczących działania tych nadleśnictw, zwłaszcza od strony edukacji i ochrony przyrody. Spotkania Rady nie są planowane zbyt często (dwa razy w roku), ale mam nadzieję, że od czasu do czasu jakąś uwagę uda nam się zgłosić.

 

Marek Kowalski


Podyskutuj o tym na Forum Przyrodniczym "Bocian"

LKP Lasy warszawskie

 

 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja