Przyloty 2006

Od wczesnej wiosny użytkownicy Forum Przyrodniczego "Bocian" podawali informacje o przylotach różnych gatunków ptaków. Łącznie zamieszczone informacje obejmują 107 gatunków. Jak należało się spodziewać najwięcej obserwacji zostało zebranych w odniesieniu do najliczniejszych i najbardziej znanych gatunków: szpaka, skowronka, czajki, bociana białego, jerzyka, dymówki.

Informacje o przylotach ptaków pochodzą od 45 obserwatorów. Choć jest to niewielka garstka ludzi oglądających na co dzień ptaki w Polsce, to jednak zgromadzone przez nich informacje mogą być cennym uzupełnieniem istniejącej wiedzy. Część informacji zamieszczana przez użytkowników Forum nie została uwzględniona z uwagi na zbyt późne daty podawanych stwierdzeń.
 

Jeden z pierwszych bocianów (26 III) - Zienie, gm. Huszlew, pow. łosicki. Fot. M. Rzępała
 
Przy okazji padło kilka rekordów - bardzo wczesnych przylotów, pomimo tego, że wiosna nie nadeszła tak wcześnie. Są to:

Przepiórka - 26 marca 1 odzywający się ptak nad Liwcem koło Wólki Proszewskiej (gm. Mokobody, pow. siedlecki, woj. mazowieckie) - obs. Paweł Niski (Corvus).

Najwcześniejsze dotychczasowe wiosenne stwierdzenie tego gatunku w Polsce odnotowano pod Przygodzicami - pow. ostrowski, woj. wielkopolskie 3 IV 2001 (M. Matysiak). Ponadto 2 II 1979 w Hajnówce stwierdzono wychudzonego ptaka na oparzelisku, który próbował przezimować (E. Pugacewicz).

Kukułka - 26 marca odzywający się ptak w Krośnie (pow. Krosno, woj. podkarpackie) - obs. Piotr Guzik (Alcedo);

Najwcześniej odnotowany dotychczasowy przylot kukułki w Polsce dotyczy daty 1 IV 1994 z okolic Przygodzic (pow. ostrowski, woj. wielkopolskie - M. Matysiak 1988) oraz 4 IV 1984 z Kosienic pod Przemyślem - Hordowski, Kunysz 1991.

Dudek - 25 marca 1 ptak w okolicach zapory w Dębem (gm. Serock, pow. legionowski, woj. mazowieckie) - obs. Roman Stelmach (Namor);
 
 
 
Dzikie gesi. Fot. M. Rzepała
 
Prawdopodobnie jest to najwcześniejsza data pojawu wiosennego na Mazowszu. W innych regionach w minionych latach notowany był czasem wcześniej; 19 III 1979 pod Legnicą - Dyrcz i inni 1991, 23 III 1988 w Skarżysku Kamiennej (I. Rożek). Kilka innych dat po 25 III to: 27 III 1999 w Górkach nad Nidą - Wilniewczyc i inni 1999, 27 III 1989 w Siedlcach (A. Goławski), 29 III 1990 nad Zb. Żywieckim (Faber 1995).

Gąsiorek - 8 kwietnia samiec w okolicach Białegostoku - obs. Cezary Pióro.

Dotychczasowe, najwcześniejsze wiosenne daty obserwacji: 9 IV 1994 pod Wołowem w woj. dolnośląskim (K. Konieczny) i 14 IV 1990 k. Tarnowskich Gór w pow. tarnogórskim, woj. śląskie - K. Belik, H. Kościelny.

 
Jeśli poszczególni obserwatorzy zauważą jakieś błędy lub nieścisłości w podanych informacjach, proszeni są o kontakt ze mną  - mirek@bocian.org.pl
Źródłem cytowanych danych porównawczych jest książka Ludwika Tomiałojcia i Tadeusza Stawarczyka pt. "Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany".

Dla tych, którzy zechcą sięgnąć po ornitologiczną literaturę fachową polecam to źródło .

 

Obserwacje szczegółowe znajdują się w załączniku


Mirosław Rzępała

Podyskutuj o tym na Forum TP "Bocian"

Przyloty 2006


opublikowano 30.08.2006

Załączniki do pobrania


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja