Sesja z okazji 10-lecia Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian"

Dnia 17 lipca 1994 roku zarejestrowane zostało Mazowieckie Towarzystwo Ochrony Fauny, które dwa lata temu zmieniło nazwę na Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian". Z niewielkim poślizgiem postanowiono uczcić tę rocznicę, organizując okolicznościową sesję, pokazującą nasze pochodzenie, początki i dorobek. Oczywiście starły się dwie koncepcje, dotyczące miejsca sesji - Siedlce czy Warszawa. Ponieważ kompromis nie był możliwy, postanowiliśmy spotkać się dwa razy...

W sobotę 12 marca o godzinie 1000 rozpoczęła się sesja siedlecka. W sali Ośrodka Doradztwa Rolniczego spotkało się ponad 40 osób - zaproszonych gości i członków Towarzystwa. Spotkanie rozpoczął Michał Falkowski, witając wszystkich przybyłych. Po powitaniu gości Henryk Kot przedstawił historię tworzenia się struktur, które dały podwaliny pod dzisiejsze Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian", wymieniając osoby, które miały istotny wpływ na jego powstanie. Następnie Marek Kowalski przedstawił wszystkim zgromadzonym działania i osiągnięcia Towarzystwa od momentu zarejestrowania - wówczas Mazowieckiego Towarzystwa Ochrony Fauny - do dnia dzisiejszego. W przerwie przed kolejnymi wystąpieniami głos zabierali goście: gratulacje i życzenia na kolejne lata Towarzystwu złożyli: Prezes Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody p. Władysław Skalny, Dyrektor Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" Wojciech Duklewski, redaktor Naczelny Tygodnika Siedleckiego p. Krzysztof Harasimiuk, Przewodniczący Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody w Siedlcach p. Ryszard Kowalski oraz p. Adam Mróz ze Starostwa Powiatowego w Siedlcach.

Po przerwie - rozpoczęła się druga część wykładów, w której Jerzy Romanowski mówił o funkcjonowaniu korytarzy ekologicznych i projekcie modelowania LARCH w Dolinie Wisły. Sesję kończyły wystąpienia dotyczące projektów i ich efektów prowadzonych przez Towarzystwo: Mirosław Rzępała prezentował efekty ochrony pustułki na Nizinie Mazowieckiej, a Marek Kowalski mówił o efektach wieszania sztucznych gniazd i platform gniazdowych dla ptaków i ssaków. Sesje kończyło wystąpienie Ireneusza Kaługi, który podsumował VI Światowy Cenzus Gniazd Bociana Białego na Nizinie Mazowieckiej.
Tydzień później spotkaliśmy się w Warszawie, we wspaniałej auli Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu pojawiło się ponad 80 osób, przy czym dostrzegliśmy naszych członków i sympatyków nie tylko z Warszawy i okolic, ale i z Podlasia, Warmii i Mazur, Kujaw czy dalekiej Małopolski. Program sesji był podobny - doszły wystąpienia prof. Tadeusza Stawarczyka, który omówił 30 lat funkcjonowania ornitologicznej Komisji Faunistycznej, oraz Andrzeja Górskiego, który podsumował trzy lata naszych badań nad bocianem czarnym.

W trakcie sesji mieliśmy przyjemność odznaczyć specjalnym dyplomem Członka Wspierającego Towarzystwa osoby oraz instytucje, które czynnie włączają się w nasze działania i często niosą nieocenioną pomoc. Wyróżnieni zostali: p. Bogdan Tarczyński (Powiatowy Lekarz Weterynarii w Siedlcach), Cezary Pióro i Marian Szokalski oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania z Warszawy, Firma KOZAKDRUK z Siedlec oraz Nadleśnictwo Łochów. W przerwie między wykładami mogliśmy uczcić nasze dziesięciolecie kawałkiem wspaniałego tortu, który pojawił się za sprawą naszego kolegi z Węgrowa - Pawła Sewerynika oraz kieliszkiem szampana. Wszyscy życzyli nam sukcesów na kolejne lata, ciągle zwiększającej się, a przynajmniej nie mniejszej liczby członków oraz jeszcze skuteczniejszych akcji na rzecz przyrody. Był to też czas na wspomnienia, zapoznanie się z osobami znanymi np. tylko z Forum Przyroda. Snuliśmy również plany na przyszłość...

Oba nasze spotkania zostały zorganizowane dzięki pomocy wielu osób i instytucji. Sesję wsparł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, za sprawą władz Wydziału Nauk o Zwierzętach, udostępniła nam aulę. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu sesji w Siedlcach i Warszawie.

 


Marcin Ilczuk, Marek Kowalski


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja