Warsztaty przyrodnicze w Muzeum Przyrody w Drozdowie


 Grupa entomologiczna w akcji. Fot. Mirosław Grużewski
 
Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w sierpniu tego roku Muzeum Przyrody w Drozdowie wypełnione było gwarem młodzieży. W dniach 7-9 VIII odbyły sie tu już po raz czwarty warsztaty edukacyjne, poświęcone nietoperzom i motylom dziennym doliny Narwi. Współorganizatorami warsztatów był Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi oraz Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Dziewięcioro uczestników miało za zadanie poznanie tych zwierząt, obserwowanie ich w terenie oraz zapoznanie się z podstawowymi gatunkami, bytującymi w okolicach Łomży.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu zapoznano się z pracą Parku Krajobrazowego (wysłuchano prelekcji oraz obejrzano film o przyrodzie Parku). Po obiedzie wyruszono już w teren – próbowaliśmy znaleźć nietoperze w budkach rozwieszonych w rezerwacie Kalinowo podczas pierwszych warsztatów w roku 2004. Niestety – nietoperzom się nasze budki nie spodobały i – podobnie jak w latach ubiegłych – nie stwierdzono nawet ich śladów. Więcej szczęścia mieliśmy w kolonii budek rozwieszonych w Lesie Drozdowskim – tam spotkaliśmy 8 gacków brunatnych.

 
Oznaczanie ważek. Fot. Alicja Biedrzycka


Wieczór to tradycyjne ognisko w przymuzealnym parku oraz odłowy nietoperzy w sieci. Udało nam się odłowić prawie 40 osobników tych ssaków (okolice stawu), wśród których dominowały borowce wielkie (mające kolonie w dziupli jednego z parkowych drzew). Ponadto obejrzeliśmy nocka rudego, mroczka późnego oraz gacka brunatnego.

Drugiego dnia warsztatów podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna kontrolowała budki dla nietoperzy, druga - oznaczała motyle dzienne. W budkach spotkaliśmy 2 borowce wielkie oraz gacka brunatnego. W tym czasie grupa „entomologiczna” rozpoznała 16 gatunków motyli dziennych na łąkach w okolicy Drozdowa. Staraliśmy się także poszukiwać ważek – warto zaznaczyć, że dwie spośród uczestniczek naszych warsztatów zainteresowały się tymi owadami i samodzielnie poszukują ich w terenie. Przez to inni uczestnicy też musieli posłuchać o szablakach, łątkach i żagnicach. Wieczorem postanowiliśmy zobaczyć, jakie nietoperze latają w gęsto zarośniętej drzewami części parku. Okazało się, że między innymi nocki Natterera, które bardzo nas ucieszyły, gdyż podczas tegorocznych warsztatów uczestnicy jeszcze nie mieli z nimi do czynienia.

 

 
Nocek Natterera. Fot. Alicja Biedrzycka i Marek Kowalski


Trzeci dzień niestety powitał nas ulewą. Mimo to całą grupą udaliśmy się do Olszyny Pniewskiej, aby skontrolować budki rozwieszone rok temu. Kontrola przebiegała w atmosferze podobnej jak ubiegłoroczne wieszanie, czyli było mokro... Nietoperzy na razie nie było, natomiast z mokrej trawy wypłoszyliśmy dwa motyle... Mimo tego, wypełniana przez uczestników na zakończenie ankieta zawierała dobrą ocenę warsztatów, a wielu uczestników zapowiadało, że jeżeli tylko warsztaty będą miały miejsce, chętnie przyjadą.
Warsztaty nie mogłyby się odbyć bez wsparcia finansowego, udzielonego nam zarówno przez fundusze finansujące edukację ekologiczną, jak i firmy prywatne. Dziękujemy zatem następującym instytucjom:

 


Marek Kowalski
11 VIII

 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja