Dzień Ziemi na Polach Mokotowskich 2007



Stoisko z materiałami edukacyjnymi. Fot. Mirosław Rzępała
 


W dniu 22 kwietnia, na Polach Mokotowskich w Warszawie odbył się festyn z okazji obchodów Dnia Ziemi. W tym roku dzień ten w Polsce obchodzony jest pod hasłem „Ziemia odzyskana”. Porusza przede wszystkim temat recyklingu i gospodarki odpadami. Problemy „śmieciowe” w naszym kraju są cały czas bardzo aktualne i nierozwiązane – kuleje w tym zakresie nasze prawo i nadal niedostateczna jest wiedza polskiego społeczeństwa. Festyn to okazja do zaprezentowania się na szerszym forum, z czego skorzystaliśmy już po raz siódmy. Ze swoimi stoiskami prezentowały się parki narodowe, parki krajobrazowe z Mazowsza, inne organizacje pozarządowe, Lasy Państwowe oraz firmy prywatne.

Nasze stoisko składało się z dwóch namiotów, stoiska z budkami dla ptaków oraz z tzw. Stoczni „Rybitwa”, gdzie wykonywano w celach pokazowych sztuczne wyspy dla rybitw czarnych. W żółtym namiocie można było nabyć publikacje przyrodnicze, którymi aktualnie dysponuje nasz Sklepik oraz inne materiały (plakaty oraz foldery) wydane w związku z realizacją projektów ochroniarskich BOCIANA. Nasze stoisko odwiedzali nauczyciele i uczniowie z wielu mazowieckich szkół oraz osoby prywatne. Materiały z pewnością służyć będą kolejnym placówkom oświatowym, jako pomoc w nauczaniu przyrody i szerzeniu wiedzy.

 

 
Stoisko entomologiczne było mocno oblegane. Fot. Mirosław Rzępała


W niebieskim namiocie entomolodzy pokazywali egzotyczne gatunki owadów oraz opowiadali zainteresowanym o zwyczajach, znaczeniu, zagrożeniach i ochronie tych mało znanych zwierząt. Można było obejrzeć żywe patyczaki oraz kilka egzotycznych chrząszczy. Ponadto w kilku gablotach przyjrzeć się można było różnym rodzimym gatunkom chrząszczy, jak również obejrzeć z bliska egzotyczne okazy niezwykłych rozmiarów chrząszczy tropikalnych – robiły wrażenie!

Prezentowaliśmy także stoisko z profesjonalnie wykonanymi budkami lęgowymi dla różnych gatunków ptaków i wiewiórki przez firmę Ussuri. Zainteresowanie było duże – zwłaszcza działkowców. Większość osób wypytywała o różne szczegóły związane z zasadami budowy i wieszania skrzynek. Kupujących było mało, ale chętnych do pomocy ptakom wielu!

 


Budowa sztucznych wysp dla rybitw - młodzi uczestnicy pod nadzorem Mariusza Grzeniewskiego. Fot. Mirosław Rzępała



W Stoczni „Rybitwa” załoga pod komendą Adama Tarłowskiego budowała sztuczne wyspy z żerdzi i trzciny dla rybitw czarnych. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem w naszym kraju z powodu m.in. braku miejsc do gniazdowania. Podstawowy materiał (okorowane żerdzie z robinii akacjowej) dostarczył Piotr Szpakowski, prowadzący różnorodne, lokalne działania na rzecz ochrony przyrody na skraju Puszczy Kampinoskiej, m.in. w ub. roku wodował sztuczne wyspy dla rybitw na starorzeczu Wisły. Sztuczne wyspy grupowo można wodować na stawach rybnych, oraz starorzeczach większych rzek. Wydawać by się mogło, że budowa platform dla rybitw nie ma nic wspólnego z tegorocznym hasłem obchodów Dnia Ziemi, a jednak...! Do lepszej ich wyporności wykorzystuje się butelki plastikowe (po dwie do każdej) a żerdzie z robinii (uważanej za chwast) to odzysk z wykonywanych czyszczeń w lasach. Ponadto przechodnie oglądali nasze postery o ptakach w dolinach rzecznych, ważkach i płazach oraz wystawę o bocianie białym.

Warszawski festyn to możliwość propagowania działań na rzecz ochrony środowiska i przyrody. To także możliwość nawiązywania nowych kontaktów, spotkania osób i wymiany doświadczeń ze swojej branży.

Nasze stoisko obsługiwane było przez ok. 25 osób z grona członków Towarzystwa. Wszystkim, którzy pomagali w tym dniu serdecznie dziękujemy. Szczególne słowa uznania należą się Adamowi Tarłowskiemu za pomoc logistyczną a organizatorom Dnia Ziemi za udostępnienie namiotu.
 

Mirosław Rzępała

23 IV 20

 

Podyskutuj o tym na Forum Przyrodniczym "Bocian"

Robótki ręczne na Dniu Ziemi (rzecz o platformach dla rybitw)


 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja