Warsztaty szkoleniowe dla uczestników monitoringu ptaków szponiastych, puchacza i bociana czarnego na Mazowszu

 

 
Uczestnicy warsztatów w czasie spotkania. Fot. Dominik Krupiński


W dniu 16 marca 2007 roku w nowo otwartym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Siedlce odbyły się warsztaty poświęcone omówieniu dotychczasowych wyników i programów aktywnej ochrony ptaków szponiastych, puchacza i bociana czarnego w Regionie Mazowieckim. W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób, które rekrutowały się spośród regionalnych współpracowników wymienionych wyżej programów oraz z zaangażowanych w ochronę tychże gatunków pracowników Służby Leśnej z terenu całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. W spotkaniu mieliśmy zaszczyt gościć wicedyrektora do spraw ekonomicznych RDLP w Warszawie pana mgr inż. Andrzeja Borowskiego oraz nadleśniczego nadleśnictwa Siedlce pana mgr inż. Janusza Szerszenia.

 

 
Andrzej Górski przedstawia sytuację bociana czarnego na Mazowszu. Fot. Dominik Krupiński


W trakcie spotkania Andrzej Górski, koordynator regionalny programów aktywnej ochrony wymienionych gatunków, przedstawił efekty tejże ochrony, a także stan liczebny i wybrane elementy populacyjne, zebrane podczas dziewięcioletnich badań w odniesieniu do ptaków szponiastych i pięcioletnich w odniesieniu do bociana czarnego. Następnie Zdzisław Cenian – prezes Komitetu Ochrony Orłów – omówił stan populacji, zagrożenia i problemy związane z ochroną orlika krzykliwego w kraju oraz dodatkowo szczegółowo zreferował metodykę lokalizowania w terenie stanowisk lęgowych tego gatunku. W kolejnym wystąpieniu Tadeusz Mizera – wiceprezes Komitetu Ochrony Orłów – omówił dynamicznie zwiększającą swoją liczebność populację krajową bielika i problemy biocenotyczne oraz gospodarcze z tą ekspansją związane. Kolejnym referentem była Bogumiła Olech, która przedstawiła wyniki ponad dwudziestoletnich badań populacyjnych nad ptakami szponiastymi i bocianem czarnym w Kampinoskim Parku Narodowym. Następnie Andrzej Górski zwrócił uwagę współpracowników terenowych na problemy związane z prawidłowym prowadzeniem dokumentacji stanowisk lęgowych, wymienił nazwiska uczestników tychże programów, składając wszystkim serdeczne podziękowania za zaangażowanie, bez którego programy aktywnej ochrony nie mogłyby funkcjonować.

 

Dr Bogumiła Olech opowiada o ptakach drapieżnych Puszczy Kampinoskiej. Fot. Dominik Krupiński


W ostatnim wystąpieniu Zdzisław Cenian przedstawił perspektywy rozwoju programów ochrony ptaków szponiastych w kraju, a Mirosław Rzępała dalsze losy programu aktywnej ochrony bociana czarnego i jego siedlisk na Mazowszu. Następnie rozpoczęła się dyskusja, która już w mniejszym gronie, najbardziej zainteresowanych osób, trwała do późnych godzin nocnych.

Spotkanie doszło do skutku i zostało zorganizowany przy wydatnej pomocy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie i Nadleśnictwa Siedlce. Pragnę szczególnie podkreślić ogromne osobiste zaangażowanie pana wicedyrektora Andrzeja Borowskiego i pana nadleśniczego Janusza Szerszenia. Uczestnicy spotkania serdecznie dziękują sponsorom. Ze względu na duże zainteresowanie i potrzebę przedyskutowania innych szczegółowych zagadnień dotyczących wspomnianej wcześniej grupy ptaków kolejne tego typu warsztaty będziemy chcieli zorganizować w marcu przyszłego roku.

 

Andrzej Górski

24 marca 2007

 


Podyskutuj o tym na Forum Przyrodniczym "Bocian":

Warsztaty dla uczestników monitoringu szponiastych...



Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja