Dzień Ziemi 2010 za nami

Skrótowo, mówiąc o Dniu Ziemi, warszawiacy mają najczęściej na myśli festyn na Polach Mokotowskich. Zapominamy o konkursie na Człowieka Roku Polskiej Ekologii – w tym roku został nim pan Bohdan Szymański, najsilniej kojarzony z PKE (GRATULUJEMY!) oraz o wielu innych związanych z tym świętem wydarzeniach.

Nasze Towarzystwo brało udział, jak co roku, w festynie. Czynny udział – mieliśmy spore stoisko, a na nim sporo nowości w porównaniu z poprzednimi latami. Dla dzieci tym razem oferowaliśmy układanie małych (24 elementy) puzzli, przedstawiające najważniejsze gatunki, jakimi się zajmujemy. Były zatem: wróbel (samiec i samica), błotniak łąkowy (samiec i samica), nietoperze, kawka, owca świniarka, bocian biały w dwu ujęciach, koszatka i płomykówka. Po ułożeniu trzeba było oznaczyć gatunek (z wyjątkiem nietoperzy…), a w przypadku wróbla i błotniaka także płeć. Oczywiście wszystkie gatunki znajdowały się na wystawce naszych plakatów, zatem można było posiłkować się nimi.

Dla pozostałych gości naszego stoiska mieliśmy przygotowany konkurs – 100 pytań, na które odpowiedzi znajdowały się także na naszych plakatach (zadawaliśmy oczywiście tylko 1-2 pytania...). Niektórzy zaskakiwali nas swoją wiedzą, co było dla nas bardzo miłe. Nagrodą (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych) były nasze wydawnictwa, zaś co pół godziny losowaliśmy nagrodę główną – zabawkę solarną albo duży zestaw edukacyjny.

W naszych konkursach wzięło udział około 500 osób, z wieloma z nich rozmawialiśmy na temat ochrony przyrody, zwłaszcza tego, czym się zajmujemy. Jak zwykle było sporo pytań dotyczących termomodernizacji i ptaków. Porozmawiać można było także układając duże puzzle ze stadem naszych owieczek. Odwiedzający chętnie zatrzymywali się przy nich, a podczas układania można było porozmawiać o wielu sprawach. Pogoda w tym roku dopisała – nie było ani za gorąco, ani za zimno, a słońce świeciło przez cały czas. Mamy nadzieję, że za rok będzie podobnie.

Serdecznie dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie za dofinansowanie naszego stoiska – puzzli, nagród w konkursach, nalepek i innych. Bez tego nasze stoisko byłoby dużo uboższe!

Marek Kowalski

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja