Nietoperze to jedyne ssaki posiadające zdolność do aktywnego lotu. Umiejętność ta związana jest ze znacznymi przekształceniami w budowie ciała - najlepiej widoczne jest wydłużenie kończyny przedniej i przekształcenie jej w podporę skrzydła. Do charakterystycznych dla nietoperzy cech, które wyróżniają je spośród innych ssaków, możemy również zaliczyć: nocną aktywność czy spoczywanie w pozycji głową do dołu.

Ssaki te są grupą tropikalną – tam żyje większość ich gatunków. W tych rejonach również mamy do czynienia z ich olbrzymią róznorodnością – znane są gatunki zjadające owoce, odżywiające się nektarem (i jednocześnie zapylające kwiaty), a także polujące na różne zwierzęta (owady, inne bezkręgowce, płazy, drobne ssaki). W Polsce stwierdzono jak dotąd 23 gatunki. Niestety – różnorodność naszych nietoperzy jest dużo mniejsza, spotykamy u nas jedynie gatunki chwytające drobne bezkręgowce, głównie owady.
 
 
  • Duże i szerokie skrzydła nocka dużego pozwalają mu latać bardzo sprawnie i zwrotnie. Fot. Judyta Gulatowska i Marek Kowalski
     
     

Cykl życiowy naszych nietoperzy jest bardzo interesujący. Późną wiosną samice grupują się w różnej wielkości kolonie rozrodcze, w których rodzą i wychowują młode. Samce nie biorą w tym udziału. Potomstwo rodzi się w czerwcu, a po dwu miesiącach uzyskują samodzielność. Kryjówkami nietoperzy w tym okresie są najczęściej różne zakamarki w budynkach, dziuple, skrzynki lęgowe – czyli miejsca położone ponad powierzchnią ziemi. Wówczas zaczyna się przygotowanie do zimy – zwróćmy uwagę, że pokarm tych ssaków jest niedostępny o tej porze roku. Nietoperze wybrały trudną opcję przetrzymania tej pory roku – trwający prawie pół roku sen. Na miejsca zimowania wybierają różne podziemia – jaskinie, sztolnie, piwnice, forty i schrony, studnie. W tym okresie nie jedzą – piją tylko wodę, najczęściej tę, która skrapla się na ich futerku.

 

 

  • Nietoperze lubią przebywać w grupach - zarówno latem (nocki Natterera w budce, zdjęcie po lewej), jak i zimą (nocki rude, po prawej). Fot. Judyta Gulatowska i Marek Kowalski
     
     
     
     Marek
    Kowalski