Bocian chroniony ponad granicami

W dniach 24-27 marca w Siedlcach przebywali z wizytą przyrodnicy oraz energetycy z Białorusi i Ukrainy (łącznie 12 osób z obydwu krajów). Spotkanie byłą częścią międzynarodowego projektu koordynowanego przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” pn. „Przyrodnicy oraz służby energetyczne Polski, Ukrainy i Białorusi na rzecz ochrony bociana białego” finansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Celem wizyty była wymiana doświadczeń praktycznych związanych z ochroną tego pięknego ptaka we wszystkich trzech krajach partnerskich.

Pierwszego dnia wizyty koordynatorzy działań z poszczególnych krajów przedstawili na prezentacjach multimedialnych zakres działań ochronnych związanych z bocianem. Wywołało to żywą dyskusję osób zgromadzonych na sali konferencyjnej oraz pytania o możliwości adaptacji niektórych działań prowadzonych przez partnerów. zczególnie bogate doświadczenia związane z edukacją, której bocian biały jest głównym bohaterem, przedstawiła strona ukraińska. Lider tej grupy i jednocześnie koordynator programu Andrij Bokotej z dumą opowiadał o osiągnięciach programu edukacyjnego „Bocian”. W programie tym bierze udział już około 300 szkół z 20 obwodów (odpowiednik naszego województwa) Ukrainy. Mówił on także oraz o wynikach współpracy z energetykami, którzy w różnych częściach tego kraju zainstalowali już ponad 500 platform na słupach energetycznych. Działania praktyczne na Ukrainie prowadzone są od roku 20,04 kiedy to rozpoczęto wspólny projekt TP „Bocian” oraz Zachodnioukraińskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

O projekcie ochrony bociana na Białorusi opowiedział zebranym gościom Andrej Abramczuk. Działania praktyczne związane z ochroną bociana w tym kraju dopiero nabierają tempa i bardzo znaczącą rolę w ich rozwinięciu odgrywają tutaj partnerzy, a szczególnie Ukraina, która posiada podobne do Białorusi warunki przyrodniczo-ekonomiczne. Nasi partnerzy z Białorusi zaczynają pracować już z energetykami z rejonu brzeskiego i mamy nadzieję, że pierwsze platformy na słupy energetyczne zostaną w tym kraju zainstalowane jeszcze w tym roku.

Prezentację nt. ochrony bociana białego w Polsce przedstawił Ireneusz Kaługa - koordynator programu. 

Dzień drugi seminarium przeznaczono na prezentację zagadnień praktycznych. Nieocenionej pomocy w tym względzie udzielili nam energetycy z Rejonu Energetycznego w Siedlcach, którzy zaprezentowali instalację rozłącznika na słupie energetycznym średniego napięcia, odstraszacze ptaków oraz odłączniki sterowane radiowo. Wielką gratką dla energetyków z Białorusi i Ukrainy było spotkanie w Rejonie Energetycznym Siedlce oraz prezentacja Rejonowej Dyspozycji Ruchu, która jest sercem każdego Rejonu Energetycznego. Oglądając nowoczesne pomieszczenia oraz urządzenia sterujące przepływem energii w terenie, goście zażarcie dyskutowali z gospodarzami oraz zadawali wiele pytań.

Po zakończeniu bloku „zagadnień energetycznych” pokazano gościom konserwację gniazda zlokalizowanego na drzewie, do którego ptaki miały utrudniony dolot. Nie obyło się bez niespodzianek. Specjalny wysięgnik, z którego miało odbywać się cięcie drzewa kilkakrotnie tonął w błocie na podwórku gospodarza i trzeba było siłą mięśni go wypychać. Naszym poczynaniom terenowym towarzyszyła ekipa telewizyjna Marcina Krzyżańskiego, która skrzętnie rejestrowała wszystkie etapy związane z konserwacją gniazda.

Pomimo napiętego programu w godzinach popołudniowych przyrodnicy ze wszystkich trzech krajów wybrali się na wycieczkę terenową w okolice miejscowości Klimonty, gdzie rozlewiska w dolinie górnego Liwca stanowiły nie lada gratkę dla miłośników ptaków. Obserwowaliśmy tam wielogatunkowe stada kaczek (m.in. świstunów, różeńców, krzyżówek, cyranek i cyraneczek), czajek, siewek złotych, batalionów i inne gatunki przelotne. Po zakończeniu każdego dnia uczestnicy seminarium spotykali się w gościnnych progach zajazdu „Chodowiak” w Chodowie pod Siedlcami, gdzie na czas seminarium zamieszkali i byli goszczeni pysznym jedzeniem. W nieoficjalnej atmosferze wymieniano poglądy na temat prezentowanych zagadnień oraz samego programu. Dyskusje przeciągały się aż do późnych godzin wieczornych, ale goście w dobrych nastrojach spotykali się kolejnego dnia na śniadaniu by po nim ponownie pojechać w teren.

Po dwóch dniach konferencji obfitującej we wrażenia terenowe, zaplanowano też coś dla ducha. W okrojonym składzie (niektóre osoby z Białorusi i Ukrainy musiały wcześniej wracać do domu) goście zwiedzali Siedlce. Gwoździem programu była wizyta w Muzeum Regionalnym, gdzie mieliśmy okazję podziwiać m.in. obraz Św. Franciszka autorstwa El Greco. Tego samego dnia, pomimo złej pogody, zwiedzaliśmy jeszcze odnowiony budynek Akademii Podlaskiej stanowiący niegdyś własność księżnej Aleksandry Ogińskiej związanej z Siedlcami. Oprócz ciekawego programu i wielu zagadnień praktycznych w trakcie spotkania dyskutowano nad jego przyszłością oraz o możliwościach jego rozwoju. Ustalono m.in. że wspólne działania będą kontynuowane w roku przyszłym, a prawdopodobnie także w kolejnych sezonach.

Seminarium zakończyło się w sobotę 27 marca kiedy to ostatni goście z Ukrainy udali się w drogę powrotną.

Nieocenionej pomocy w organizacji seminarium udzielili nam: Hurtownia Elektryczna „ASAJ” Sp. z o.o., firma „Kozak Druk”, „Jawor” - Marcin Krzyżański i Krzysztof Skrok, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Siedlcach, Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Regionów Nadbużańskich, PGE Dystrybucja Warszawa Teren - Rejon Energetyczny Siedlce, Zajazd „Chodowiak”, Ryszard Ryś i Grzegorz Pyziołek.  Wsparcia medialnego całemu przedsięwzięciu udzielił „Tygodnik Siedlecki”. Wszystkim osobom i instytucjom które przyczyniły się do organizacji seminarium serdecznie dziękujemy.

Seminarium było częścią projektu „Przyrodnicy oraz służby energetyczne Polski, Ukrainy i Białorusi na rzecz ochrony bociana białego” finansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

 

 

 

 

Anna Wasiluk

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja