Energetycy oraz młodzież Polski i Ukrainy dla bocianów

 

Grupa z m. Liubyni. Fot. I. Kaługa
 
Już czwarty rok Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” oraz Zachodnioukraińskie Towarzystwo Ornitologiczne realizują wspólny projekt wymiany doświadczeń, związanych z ochroną bociana białego. Bilans tych międzynarodowych działań jest jednoznacznie pozytywny, a obecnie na finiszu znajduje się kolejna faza projektu obejmująca wymianę doświadczeń pomiędzy energetykami obydwu krajów oraz wymianę młodzieży szkolnej. Spotkania z energetykami z Ukrainy odbyły się w Siedlcach i Warszawie w marcu bieżącego roku i informowaliśmy o nich  wcześniej.
Obecnie cztery wytypowane wcześniej szkoły polskie: Gimnazjum w Kol. Domanicach, Gimnazjiu w Przesmykach, Gimnazjum w Hołubli (powiat siedlecki) oraz Zeszpół Szkół w Ostrowi Mazowieckiej (powiat ostrowski) goszczą u siebie młodzież z Ukrainy oraz wyjeżdżają z rewizytami. Ukraińskie dzieci pochodzą z rejonu Jaworowa niedaleko Lwowa, gdzie obecnie jest prowadzona intensywna edukacja ekologiczna związana z bocianem białym oraz działania praktyczne polegające na podnoszeniu gniazd umiejscowionych na czynnych słupach energetycznych na specjalne, metalowe platformy. Młodzież zamieszkuje w domach swoich rówieśników, co ma duże znaczenie przy lepszym poznawaniu kultury oraz języka obydwu krajów. Ponieważ dzieci ukraińskie pochodzą z rejonu Lwowa, który był i jest obecnie ośrodkiem kultury polskiej na Ukrainie, w zasadzie nie istnieją bariery językowe, które mogłyby utrudniać kontakty pomiędzy partnerami. Daje się już zauważyć nawiązanie pierwszych przyjaźni oraz chęć kontynuowania znajomości po zakończeniu projektu.

Głównym założeniem obecnej edycji projektu jest zainicjowanie współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi energetykami oraz szkołami w dziedzinie edukacji i praktycznej ochrony bociana białego. W ramach projektu szkoły partnerskie uczą się od siebie m.in. prowadzenia inwentaryzacji gniazd bocianich w terenie, praktycznych zagadnień związanych z wykorzystaniem programu edukacyjnego „Bocian” oraz poznają swoje społeczności lokalne.
Pomocą w prowadzeniu „bocianiej edukacji” są wydawnictwa przygotowane w poprzednich latach. Sa to: pakiet edukacyjny „Bocian”, folder „Ochrona bociana białego - doświadczenia Polski i Ukrainy” oraz przewodnik terenowy „Rośliny i zwierzęta mojej okolicy” wydane w obi językach. Na bazie tych materiałów będą powstawać na Ukrainie użytki ekologiczne (forma ochrony przyrody z powodzeniem wprowadzana w Polsce od kilku lat). Po stronie ukraińskiej są już inicjowane akcje zabezpieczania zagrożonych gniazd bocianich, prowadzona jest edukacja ekologiczna związana z bocianem białym oraz prace w terenie zmierzające do opisania najcenniejszych bocianich żerowisk itp. Do końca bieżącego roku w ramach działań projektowych powstanie jeszcze strona internetowa projektu, która będzie systematycznie uaktualniana i wzbogacana o nowe ciekawe wątki.
Obecna edycja projektu potwierdza, że prowadzone działania mają sens i należy je kontynuować w kolejnych latach na szerszą skalę. W trakcie ich realizacji pojawiły się kolejne interesujące tematy, które warto realizować w  przyszłychlatach.. Bez wątpienia należy do nich zapoczątkowanie współpracy pomiędzy zaangażowanymi nauczycielami biologii, przyrody oraz chemii, a także pomiędzy przedstawicielami samorządów lokalnych mających coraz większy wpływ na kształtowanie proekologicznych postaw w swoich społecznościach.

Dotychczas w ramach projektu, udało się zainstalować na Ukrainie około 50 platform gniazdowych dla bociana na czynnych słupach energetycznych, zorganizować 6 spotkań międzynarodowych z udziałem samorządowców, służb ochrony przyrody, przedstawicieli organizacji społecznych oraz wydać drukiem kilka wydawnictw pomocnych w organizowaniu edukacji oraz działań praktycznych w tym kraju.
Program jest finansowany przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności program „RITA" - przemiany w regionie".

 


Ireneusz Kaługa

14.08.2006

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja