Na Mazowszu zginie mniej bocianów !!!

   W roku 2009 Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” wspólnie z Zakładem Energetycznym Warszawa-Teren Dystrybucja Sp. z.o.o rozpoczęło realizację kolejnego etapu projektu ochrony bociana białego. Tym razem, oprócz remontów rożnego rodzaju gniazd i wyplątywania piskląt ze sznurków są modernizowane słupy energetyczne z rozłącznikami oraz stacje transformatorowe, na których giną bociany porażone prądem. Prace są prowadzone przez energetyków i polegają na przenoszeniu niebezpiecznych urządzeń zlokalizowanych na wierzchołku słupa na jego boczną część. Wykonuje się je w taki sposób, by na górze pozostała wolna belka, na której siadające bociany i inne duże ptaki nie będą rażone prądem.
    Tuż przed przylotem bocianów z zimowisk wybrano miejsca do wymiany rozłączników i modernizacji niebezpiecznych stacji na terenie 7 rejonów energetycznych województwa. Zabiegi na obydwu rodzajach urządzeń są realizowane równocześnie i jak pokazują doświadczenia z Rejonu Energetycznego Siedlce są rozwiązaniem skutecznym. Wszystkie prace na słupach zostaną wykonane do lipca, czyli do momentu opuszczenia gniazd przez młode bociany. Właśnie w pierwszych dwu miesiącach po wylocie z gniazd (czyli w lipcu i sierpniu) istnieje największe zagrożenie porażeń prądem ptaków uczących się fruwać oraz przygotowujących się do odlotu. Do pierwszych dni lipca w województwie mazowieckim zostanie zmodernizowanych 37 niebezpiecznych miejsc. Pozwoli to na uratowanie przed śmiercią w wyniku porażenia prądem około 80 bocianów.
    Prace modernizacyjne zostały już pomyślnie zakończone w rejonach: Łuków, Ostrołęka, Przasnysz, a trwają: w Mińsku Mazowieckim, Garwolinie, Wyszkowie i Siedlcach. W tym ostatnim rejonie od 4 do 8 maja energetycy modernizują słupy w miejscowościach: Brzozów, Rzeszotków, Maciejowice i Radzików Stopki na terenie powiatu siedleckiego. Opisane działania są przedsięwzięciem pionierskim. W naszym kraju, a być może także w Europie, są prowadzone w ten sposób po raz pierwszy.
    W województwie mazowieckim rocznie ginie na urządzeniach energetycznych ponad 450 bocianów. Stanowi to kilka procent populacji wojewódzkiej tego gatunku. Działania zmierzające do wyeliminowania niebezpiecznych miejsc będą prowadzone przez Towarzystwo także w kolejnych latach. Ich skala będzie uzależniona jednak od ilości uzyskanych środków finansowych.

    Modernizacja słupów energetycznych w roku 2009 jest prowadzona dzięki dotacji Fundacji EkoFundusz oraz Hurtowni Elektrycznej „Asaj”, która wspierając projekt zakupiła rozłączniki.

    Partnerami projektu są ponadto Tygodnik Siedlecki oraz firma „Jawor” z Krakowa, dzięki której rozpoczęto zbieranie materiału zdjęciowego do filmu o bocianie białym.

    Apelujemy do wszystkich osób i instytucji o wsparcie projektu ochrony bociana białego. Pomóc można w różny sposób - np. przekazując informacje o miejscach niebezpiecznych, na których giną bociany. jak również bezpośrednio wspierając prace przy gniazdach i na słupach z rozłącznikami.

 

Ireneusz Kaługa

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja