Nowe wydawnictwo - kalendarz z błotniakiem

Błotniaki łąkowe są już na zimowiskach w Afryce, my jednak nie spoczywamy na laurach. Po sezonie lęgowym i pracy w terenie przyszedł czas na prace przed komputerem.


Trzeba podsumować zebrane dane, rozliczyć się z przyznanych dotacji i myśleć o kolejnych na przyszłe lata, tak aby działania mogły być kontynuowane. Jednym słowem jest co robić.

 

 

W sierpniu i wrześniu pracowaliśmy nad przygotowaniem wniosku do Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (operatora środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska) na konkurs „Ochrona gatunków i siedlisk in situ”. Przygotowany przez nas projekt przewiduje kontynuację (w latach 2012-214) działań z zakresu czynnej ochrony błotniaka łąkowego prowadzonych przez TP "Bocian" nieprzerwanie od 2005 r. Jego celem jest wdrożenie kompleksowej ochrony błotniaka łąkowego w Polsce. Głównym zadaniem wyeliminowanie strat w lęgach spowodowanych przez człowieka w czasie sianokosów i żniw. W przypadku otrzymania dotacji, projekt będzie realizowany na terenie 6 obszarów Natura 2000 (Chełmskie Torfowiska Węglanowe, Dolina Dolnego Bugu, Dolina Wkry i Mławki, Dolina Górnego Nurca, Dolina Górnej Narwi, Bagno Wizna), dla których błotniak łąkowy jest gatunkiem kwalifikującym i 13 powiatów (bialski, łosicki, siedlecki sokołowski, bielski, kolneński, działdowski, mławski, gryfiński, gryficki, stargardzki, brzeski i prudnicki), w których błotniaki łąkowe gnieżdżącą się na polach. Dodatkowym elementem projektu będzie opracowanie Krajowego Planu Ochrony Błotniaka Łąkowego oraz rozpropagowanie idei ochrony błotniaka łąkowego w społeczeństwie.
 Zadania projektu to:
 - czynna ochrona gniazd na łąkach, polach zbóż i rzepaku;
- przeprowadzenie ogólnopolskiego cenzusu błotniaka łąkowego;
- telemetria GPS;
- opracowanie i wydanie Krajowego Planu Ochrony Błotniaka Łąkowego;
- wydanie materiałów informacyjno-promocyjnych (m.in. folderu, kalendarzy);
- organizacja spotkań roboczych dla uczestników projektu;
- zorganizowanie konferencji podsumowującej efekty projektu.

 

 

 

 

 Na efekty naszej pracy (wyniki konkursu) poczekamy kilka miesięcy. Wiemy, że nie będzie łatwo ponieważ środki na ostatni konkurs w CKPŚ są stosunkowo nieduże, a liczba złożonych wniosków długa. Kolejne dwa wnioski (finansowanie działań w 2011 r.) zostaną złożone do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Lublinie. Będziemy również poszukiwać sponsorów prywatnych. Oczywiście liczymy również na Waszą pomoc. Na dzień dzisiejszy nie mamy zagwarantowanych środków na działania w 2011 r., stąd też każda Wasza złotówka się liczy. Główne koszty w czynnej ochronie lęgów błotniaka łąkowego są związane z paliwem. Teren, na którym działamy trzeba wielokrotnie skontrolować.

Prosimy o darowizny i 1% waszego podatku.

Projekt można również wesprzeć kupując kalendarz-cegiełkę na 2011 r.

 

Dominik Krupiński
 
 
Wiecej o błotniaku łąkowym i projekcie można przeczytać na www.pygargus.pl
Projekt ochrony błotniaka łąkowego ma swój profil na Facebooku

 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja