Obserwujemy jerzyki

Jak już pisaliśmy wielokrotnie, nasz projekt ochrony jerzyka powoli, acz sukcesywnie, się rozwija. Ponieważ jerzyki już przyleciały i hałasują nad naszymi głowami, mamy ogromną prośbę do naszych współpracowników o zwrócenie na nie baczniejszej uwagi.


Jerzyki są bardzo konserwatywne, jeżeli chodzi o wybór miejsca gniazdowania. Opisywaliśmy już historię ptaka, który dobijał się do zamurowanej szczeliny (w której było niegdyś gniazdo jerzyka), mimo zamontowania budki kilkanaście centymetrów dalej… Dopiero po przewieszeniu budki tak, że jej otwór był idealnie w miejscu dawnej szczeliny, jerzyk znalazł budkę i chętnie ją zajął. Dlatego najlepsze efekty daje powieszenie budek na tych blokach, na których jerzyki gniazdują, lub na których gniazdowały 1-2 lata temu. Stąd wynika potrzeba stworzenia listy budynków, gdzie gniazdują jerzyki. Interesuje nas przede wszystkim Warszawa, gdyż tu mamy realne szanse na powieszenie wielu budek, ale bardzo cenne będą obserwacje z innych miast.

 


Jak obserwować jerzyki? Najlepiej wieczorem, kiedy najczęściej zaglądają do swoich gniazd. Warunkiem jest oczywiście ładna pogoda. W dni deszczowe jerzyki mogą przesiadywać w gniazdach lub być daleko od nich w poszukiwaniu pożywienia. Wtedy bardzo trudno stwierdzić ich obecność. Obserwacje można rozpocząć trzy godziny przed zachodem słońca, i prowadzić do momentu, kiedy jerzyki są aktywne. Najlepsze efekty uzyskamy podczas karmienia młodych, ale już od końca maja możemy sprawnie stwierdzić, czy jerzyki wchodzą do otworów prowadzących na stropodach (będących podstawowym miejscem lęgowym) lub innych szczelin w ścianach. Najczęściej już po paru minutach (czasami potrzeba więcej czasu) dostrzeżemy ptaki wchodzące do otworów, a około 45 minutowa kontrola (przy sprzyjających warunkach pogodowych) bez obserwacji wchodzących ptaków upewni nas, że ptaki na danej ścianie nie gniazdują. Oczywiście lustracji trzeba poddać każdą ścianę budynku, na której znajdują się otwory prowadzące na stropodach lub szczeliny w ścianach. W celu upewnienia się czy jerzyki faktycznie są lub ich nie ma należy powtórzyć obserwacje np. innego dnia. Same obserwacje prosimy gromadzić na specjalnych, bardzo prostych formularzach. Nadsyłać je najlepiej pocztą elektroniczną na adres mariusz@bocian.org.pl, najlepiej bezpośrednio po przeprowadzeniu obserwacji. Na tych formularzach prosimy o zapisanie kilku cech budynku, dzięki czemu mamy nadzieję poznać wymagania naszych jerzyków.

Ma kilku budynkach w Warszawie wiszą już budki dla jerzyków. Może ktoś zechciałby popatrzeć, czy wchodzą one do swoich nowych mieszkań?
 

 

Marek Kowalski, Mariusz Grzeniewski

Załączniki do pobrania


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja