Prace pustułkowe trwają

Okres jesienny, to czas prac związanych z przygotowaniami do następnego sezonu potencjalnych miejsc lęgowych dla pustułek. Na przestrzeni ostatnich kilku lat (od 2003 roku) w ramach projektu ochrony pustułki zostało zamontowanych, dzięki działaniom TP „Bocian”, kilkaset skrzynek lęgowych dla tego gatunku. W miarę możliwości są one monitorowane każdego roku w sezonie lęgowym. Stopień zasiedlenia potencjalnych miejsc dla pustułek, jak się okazuje po kilku latach prowadzonych prac, to nie tylko samo zawieszenie budki, ale także dbałość o nią w późniejszym okresie. Część skrzynek już się „zestarzała”, zwłaszcza jeśli chodzi o te zawieszone w najwcześniejszym okresie (lata 2003-2004). Staramy się, w miarę możliwości, wymieniać je na nowe. Ponadto niezwykle istotne jest umożliwienie ptakom swobodnego dolotu do zawieszonej na drzewie skrzynki lęgowej. W związku z tym warto poobcinać gałęzie w sąsiedztwie skrzynki. Znamy przykłady, że skrzynka została opuszczona przez pustułki z powodu braku możliwości swobodnego dolotu do gniazda. Ważne jest też ustalenie priorytetów, czyli które budki należy wymienić najpierw i wokół których należy poobcinać najpierw gałęzie. Najważniejsze są te budki, które były już zajmowane przez pustułki. Poza tym część skrzynek trzeba wyczyścić a jeszcze inne remontować na drzewie. Warto sprawdzić, czy w budce jest wyściółka – budki, które zostały wysłane tylko samymi patykami, po kilku latach mogą być ich pozbawione z powodu działania warunków atmosferycznych. Taka budka, nawet jeśli jest zamontowana w odpowiednim miejscu, nie zostanie przez pustułki zajęta. Niektóre budki trzeba przewiesić, bo wokoło wyrosły zbyt wysokie drzewa. Nie sposób podjąć interwencji przy wszystkich potencjalnych stanowiskach.

 

 

 


Najlepszym przykładem systematycznych działań przy budkach pustułkowych jest grupa łukowska (Tomek Grabowski i Mateusz Chamioło). Przycinka gałęzi na drzewach prowadzona jest co roku a budki dowieszane są sukcesywnie. Dlatego też w ostatnim roku aż 60% skrzynek zasiedlonych było w powiecie łukowskim przez pustułki (na 35 dostępnych). W powiecie siedleckim zamontowanych jest ponad 240 skrzynek, dlatego też coroczna interwencja w każdym miejscu jest trudna. Stopień zasiedlenia, aczkolwiek już znaczący, jest niższy niż w powiecie łukowskim.


Poza interwencjami na drzewach wymieniane też będą częściowo najstarsze budki na słupach energetycznych. Na tego typu prace przygotowani są już siedleccy energetycy. To specyficzne działania, w których udział biorą energetycy. Wymagane będzie odłączenie prądu na odcinkach linii energetycznych, gdzie prowadzone będą prace.

Tekst i zdjęcia Mirosław Rzępała

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja