„Rozwiń skrzydła” – akcja informacyjno-edukacyjna w miejscowościach nadbużańskich

W dniu 14.03.2011 r. młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim wraz z animatorem przyrodniczym – członkiem Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” Jarosławem Mydlakiem przeprowadziła akcję informacyjną na temat walorów przyrodniczych ostoi ptasiej: Dolina Dolnego Bugu.


Organizatorem projektu „Bliżej natury” w ramach którego przeprowadziliśmy kampanię informacyjną jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.


Spotkania z mieszkańcami odbyły się w siedmiu miejscowościach: Borsukach, Buczycach Starych, Pawłowie Starym, Pawłowie Nowym, Janowie Podlaskim, Wygodzie, Błoniu.


W wytypowanych przez młodzież gospodarstwach staraliśmy się przybliżyć walory przyrodnicze najbliższej okolicy, powiadomić o tym co zorganizowaliśmy już w ramach projektu, oraz zaprosić na wiosenne wycieczki w teren natura 2000.
W rozmowach z mieszkańcami dowiedzieliśmy się o ich zainteresowaniach przyrodą – potwierdzeniem tego było opisywanie przez rolników wyglądu wielu gatunków ptaków (min. gągoła, nurogęsia, czapli białej).


Charakterystyczne gatunki ptaków występujące w najbliższej okolicy miejscowości, młodzież wskazywała mieszkańcom w atlasie ptaków, a ja opisywałem ich podstawowe cechy rozpoznawcze.  


Jeden z rolników z Błonia, ku mojemu zaskoczeniu wykazał się wiedzą o kszyku, informując, że słyszał jego głos instrumentalny nad  swoją łąką.


W rozmowach zatęskniliśmy za storczykami których już praktycznie nie ma na nadbużańskich łąkach, z żalem mieszkańcy stwierdzali, że knieć błotna (kaczeniec) i niezapominajka są coraz rzadsze i wkrótce mogą podzielić los storczyków.  
Zainteresowanie rolników było też skierowane na możliwość ochronny gatunków ptaków, rozmawialiśmy o pakietach rolno-środowiskowych i możliwościach ich wdrożenia w gospodarstwach, akcjach takich jak odkrzaczanie muraw napiaskowych oraz innych sposobach czynnej ochrony przyrody. (np. wywieszanie budek dla dudka itp. )


Dzięki uprzejmości Towarzystwa Przyrodniczego Bocian, każdy z mieszkańców do którego dotarliśmy otrzymał kalendarz z błotniakiem łąkowym, folder promujący ochronę tego gatunku i informację o realizacji projektu.   


Myślę, że akcja informacyjna miała wielką wartość, wskazała dorosłym w nadbużańskich miejscowościach, że jest młodzież, która nie jest bierna na los przyrody i wspólnie może budować wrażliwość przyrodniczą na tych przyrodniczo cennych terenach.

 
Jarosław Mydlak 


Ocena: 5 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja