Siedleckie sokoły olle!

Stało się. Po kilku miesiącach przygotowań i oczekiwania, 5 lipca do Siedlec przyjechały młode sokoły wędrowne, dla których od tygodni pieczołowicie przygotowywano wygodne lokum. Ptaki zostały umieszczone w specjalnej klatce na dachu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Cztery młode osobniki (dwie samiczki i dwa samce) zostały przywiezione z ośrodka hodowlanego w Czempiniu przez znanego sokolnika i artystę Grzegorza Dzika, który z ramienia Rady Restytucji Sokoła Wędrownego będzie nadzorował trzyletni program reintrodukcji gatunku w Siedlcach. Przez najbliższe dwanaście dni przyrodnicy z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" będą każdego dnia w godzinach popołudniowych karmić młode ptaki specjalnie przygotowanym wcześniej pokarmem. Po otwarciu klatki w ciągu najbliższych tygodni będzie prowadzony stały monitoring wypuszczonych ptaków oraz ich dokarmianie. Mamy nadzieję, że pomyślnie zaaklimatyzują się i będą wracać na dach szpitala do momentu aż same nauczą się zdobywać pokarm jak przystało na drapieżniki tej klasy. Obecnie mamy za sobą już dwa karmienia ptaków i z radością obserwujemy, że wszystko odbywa się pomyślnie. Ptaki pobierają wykładany pokarm i aklimatyzują się do nowych warunków. Nawet najmłodsza z całej czwórki samica, o którą martwiliśmy się czy sobie poradzi walczy dzielnie o kąski pokarmu i dziarsko zjada wykładane mięso. W ramach programu restytucji gatunku trwającego od 1990 roku, na terenie naszego kraju wypuszczono łącznie już ponad 300 młodych osobników sokoła wędrownego. Liczebność gatunku na wolności to jedynie 5-8 par lęgowych, co dodatkowo potwierdza słuszność prowadzenia podobnych działań.

Założeniem programu jest przywracanie populacji nadrzewnej sokoła wędrownego, dlatego też po nabyciu koniecznego doświadczenia w przyszłym roku zostanie zainstalowana specjalna klatka na drzewie, z której zostaną wypuszczone kolejne 3-4 młode osobniki. O akcji związanej z ustawianiem klatki dla sokołów można poczytać w aktualnościach.

W siedleckim programie restytucji sokoła wędrownego zaangażowane są: Urząd Miasta w Siedlcach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, drukarnia Kozak Druk, Stolarnia Kozaczyński, Siedleckie Zakłady Drobiarskie "Drosed" S.A., Państwowa Straż Pożarna w Siedlcach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie oraz Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian".

 


Irenenusz Kaługa


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja