V Dni Wierzby w powiecie proszowickim.

Cheb z motywem wierzby głowiastej - prezent dla zasłużonych.

V jubileuszowa akcja Dzień Wierzby Głowiastej została przeprowadzona na terenie powiatu proszowickiego w dniach 11 i 12 marca 2011 roku.


W pierwszym dniu członkowie proszowickiego koła TP „Bocian” postawili na edukację młodzieży organizując konferencję ekologiczno – przyrodniczą pod hasłem „Wierzby Głowiaste – siedliskiem bioróżnorodności” w Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych. W przedmiotowej konferencji uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu powiatu proszowickiego, którzy przybyli z nauczycielami w liczbie ponad 140 osób. Zaproszonych gości powitali Dyrektorzy Zespołu Szkół mgr Tadeusz Kozera i mgr Karol Modelmog. Konferencję rozpoczęła recytacja (w wykonaniu Andrzeja Bieniasa) wiersza opisującego ogławianie wierzb w 2010 roku w Jakubowicach pt. „Bój o wierzbę” napisanego przez zaprzyjaźnionego ludowego poetę Zdzisława Kulisia z Donos. Następnie zaprezentowano krótkie referaty multimedialne i przeprowadzono konkursy o tematach:


- Zagrożenia dla dzikich zwierząt spowodowane nowoczesną produkcją rolną” – mgr Jolanta Cebulska z Oddziału Doskonalenia Rolniczego w Proszowicach
- „Multimedialny konkurs przyrodniczy –„ rozpoznajemy zwierzęta żyjące wokół nas” dla wszystkich uczestników konferencji – przygotowali i przeprowadzili : Ewa Gołąb i Michał Molicki członkowie koła proszowickiego TP „Bocian”
- „Znaczenie i wykorzystanie wierzby w praktyce” – mgr Ewa Gołąb nauczycielka Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych
- „Ochrona przyrody na terenie powiatu proszowickiego” - Michał Molicki -  koło proszowickie TP „Bocian”
- „Budki lęgowe dla ptaków” - Adam Tarłowski – prezes oddziału warszawskiego TP „Bocian”
- „Wykorzystanie drewna wierzbowego w  gospodarstwach domowych” - dr Krzysztof Mudryk i dr Marek Wróbel z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Była również przerwa na poczęstunek  - ciasteczka i bułeczki pieczone przez uczniów Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych – z klasy zawodowej - „Kucharz małej gastronomii”

 

Porządkowanie ściętych gałęzi.


Konferencję zakończyło rozstrzygnięcie 4 konkursów: „Fotograficzny – zwierzęta zimą”, „Kreatywne ozdoby”, „Budki lęgowe i karmniki”, „Multimedialny - rozpoznajemy zwierzęta żyjące wokół nas” i rozdanie nagród głównie ciekawych albumów o tematyce przyrodniczej i piłek do gry, ufundowanych przez sponsorów i organizatorów akcji. Dla chętnych odbyło się zwiedzanie obiektów  Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych i rozdanie materiałów promocyjnych przywiezionych przez Ireneusza Kaługę i Marcina Stępnia z TP „Bocian” z Siedlec. Ogłoszono nowy konkurs do rozstrzygnięcia w 2012 roku  pt.- „Praktyczne wykorzystanie wierzby – elementy dekoracyjne wnętrz i przedmioty użytkowe” - informacje P. Ewa Gołąb – Zespół Szkół w Piotrkowicach Małych.

 

  

Przerwa przy ognisku.

 

W drugim dniu tj. 12 marca 2011 roku, miało miejsce praktyczne ratowanie starych wierzb poprzez ich ogławianie. Akcja była przeprowadzona na łące będącej własnością Ryszarda Kwietnia w Opatkowicach, nad rzeczką Ścieklec - dopływem Szreniawy. Uczestnikom sobotniej akcji ( ponad 80 osób) przyświecało wiosenne słońce, a temperatura sięgała kilkunastu stopni powyżej zera. W czasie przerwy posilając się kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem, można było obserwować i słuchać głosów latających nad łąkami czajek i skowronków, a z zimowych kryjówek zaczęły wychodzić żaby. Ogłowiono 15 wierzb stanowiących malowniczy szpaler, z cienkich gałęzi wierzbowych pozyskano zrębki z przeznaczeniem na opał. Przy pomocy własnej konstrukcji rębaka pozyskali je do kotłowni państwo Elżbieta i Henryk Słodowscy z Opatkowic. Zakończenie i podsumowanie V akcji odbyło się w budynku remizy OSP w Opatkowicach. Gorącym bigosem, ciastem i herbatą częstowały panie z miejscowego Koła Gospodyń, a nad ogrzaniem budynku czuwał sołtys Marek Mazurek. Ciekawy wykład pt. „Szreniawa bogactwem ziemi proszowskiej”  wygłosił Dyrektor Henryk Pomykalski. Wybrano „Bociana roku 2011” – został nim Michał Molicki, oraz „Króla i Królową Wierzby” którymi zostali: Ryszard Kwiecień i Ewa Gołąb. Najmłodszymi uczestnikami akcji byli: Gabrysia Bucka - 3 latka – która przybyła na łąki z dziadkami Danutą i Zbigniewem Buckimi z Proszowic i Piotruś Zmarły 4 latka – pod opieką rodziców z Krakowa. Najlepszym profesjonalnym pilarzem V akcji roku 2011 w Proszowicach wybrano Adama Tarłowskiego, który nie bał się najtęższych odrostów wierzbowych - prezesa oddziału warszawskiego TP „Bocian”.

 

  

"Król i Królowa Wierzby"


Organizatorzy i sponsorzy:
Koło Proszowickie TP „Bocian”, Stowarzyszenie Proszowickich Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka”, Zespół Szkół im. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice, Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach - Oddział w Proszowicach, Andrzej Kowalski - „Agro-Plon”, Anna i Jerzy Drożdż - Księgarnia „Śnieżka”, „Pinokio”, „Kopciuszek”, Marek Kowalski - „Rolmet”, Dariusz Luty - Stacja diagnostyczna i skład węgla w Klimontowie, Zdzisław Filipek – „Drewal”, Jarosław Golda – Kawiarnia „Muzealna”, Bolesław Baranik z Proszowic, Monika i Antoni Kopeć z Proszowic, Justyna i Zenon Lisowiczowie z Krakowa, Władysław Gugulski – Zakład Masarski, Tadeusz Trąbka – Piekarnia TE-PE z Klimontowa, Elżbieta i Waldemar Bucki – Sklep Mięsny z Proszowic,  Andrzej i Marian Wcisło – PHUP „Budrol”S.J. z Proszowic, Urszula Jarosz - Zespół  Placówek „Caritas” w Proszowicach

 

Krzysztof Kowalski


Ocena: 38 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja