Ochrona płomykówki w województwie mazowieckim

W miesiącach listopad – grudzień 2010 przeprowadziliśmy kolejny etap działań związanych z ochroną płomykówki. Tym razem prowadzone one były na terenie województwa mazowieckiego (powiaty: garwoliński, otwocki, miński, siedlecki, łosicki, sokołowski, węgrowski, wołomiński i ostrowski). Kontroli i czyszczeniu poddaliśmy 20 wytypowanych wcześniej skrzynek lęgowych, które były zasiedlane lub odwiedzane przez płomykówkę w poprzednich latach. Tylko w 7 z nich w 2010 roku płomykówki wyprowadziły lęgi.


W ramach działań, mających na celu stworzenie nowych miejsc lęgowych, w dogodnych miejscach zawiesiliśmy 30 dodatkowych budek. Zgodnie z naszymi założeniami prace przeprowadzane były przede wszystkim w budynkach sakralnych (kościoły, dzwonnice, kapliczki itp.) na terenie diecezji: drohiczyńskiej, siedleckiej i warszawsko-praskiej. Podczas montażu udało nam się odnaleźć trzy nowe stanowiska lęgowe płomykówki. 24.11.2010 w jednym  z nich natrafiliśmy na podlota, który pochodził z późnego lęgu.  Korzystając z okazji, że skrzynki wieszane są w budynkach mieliśmy przy okazji szansę edukować ich właścicieli. W tym celu posłużyliśmy się folderem edukacyjnym pt. „Sowy”, który zawsze w ilości kilku sztuk zostawialiśmy w miejscu montażu.


Dziękujemy wszystkim księżom, kościelnym, organistom oraz innym osobom, które pomogły nam w realizacji tego etapu projektu.
„Kontynuacja ochrony płomykówki w województwie mazowieckim w roku 2010” dofinansowana została ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

Przemek Obłoza 

przemek@bocian.org.pl


Ocena: 10 głosów Aktualna ocena: 4

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja