Dzień wagarowicza z wierzbą głowiastą

W tym roku „Dni Wierzby Głowiastej” nie zakończyły się na ogławianiu, postanowiliśmy rozpocząć sadzenie wierzb głowiastych na szerszą skalę. Pierwsza akcja  odbyła się 21 marca w Jasienicy, w gminie Ostrów Mazowiecka.


O tym, jak łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli pójść na wagary i pomóc przyrodzie, przekonali się uczniowie gimnazjum w Jasienicy, którzy pierwszy dzień wiosny spędzili pod hasłem sadzenia wierzb głowiastych. Organizatorem akcji było Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim wraz z Starostwem Powiatowym i T.P. „Bocian”. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” wsparło akcję poprzez dostarczenie żywokołów, materiałów edukacyjnych dotyczących wierzb głowiastych oraz czynny udział w tych nietypowych obchodach pierwszego dnia wiosny.


Wietrzna i nieco pochmurna pogoda, jaka przywitała nas w Jasienicy nie zmąciła dobrych nastrojów wagarowiczów. Młodzież pod opieką nauczycieli ochoczo złapała za szpadle i podjęła się zadania posadzenia wierzbowych żywokołów (czyli pędów o średnicy 6-10 cm, a długości około 2,5 m). Chłopcy kopali, dziewczęta podtrzymywały żywokoły i mimo oporu, jaki w niektórych miejscach stawiała zamarznięta jeszcze ziemia, w ciągu niespełna godziny lekcyjnej udało im się posadzić 37 żywokołów! Pędy wierzby kruchej i białej, których kora nieco różni się kolorem, wetknięto w ziemię naprzemiennie, tak, aby w przyszłości cieszyły oczy przechodniów swoją różnorodnością. Pracy towarzyszył śpiew skowronków, potrzeszczy i gawronie nawoływania – iście przedwiosenny repertuar. Na okolicznych polach zachowały się wierzby głowiaste o pięknym pokroju, niektóre były nawet świeżo ogłowione. Uczniowie z niedowierzaniem patrzyli na dopiero co posadzone żywokoły: „chyba nie dożyjemy czasu, kiedy nasze wierzby będą takie potężne”. My jednak jesteśmy innego zdania - wierzby rosną, próchnieją i starzeją się dużo szybciej niż mogłoby się wydawać.


Kolejnym punktem programu była wycieczka ornitologiczna, podczas której uczniowie poszukiwali ptasich zwiastunów wiosny. Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju zapewniło lornetki i książki pomocne w rozpoznawaniu gatunków, TP „Bocian” przewodników, a nauczyciele i uczniowie dobry humor i zainteresowanie obserwacjami. Podczas spaceru stale towarzyszyły nam gawrony, które w pobliżu szkoły mają swoją kolonię. Udało się także wypatrzeć lub usłyszeć inne pospolite gatunki ptaków związanych z terenami wiejskimi: kawkę, mazurka, trznadla, dzwońca, skowronka, sierpówkę, myszołowa. Podczas spaceru mieliśmy też okazję przekonać się, że wierzby głowiaste są prawdziwą ostoją różnorodności biologicznej. Nie dość że dają schronienie ptakom, ssakom i owadom, to na ich potężnych głowach mogą rosnąć inne rośliny, a nawet drzewa - na przykład brzozy!


Po dobrze wykonanej pracy i obserwacjach przyszedł czas na pokrzepienie ciała – ognisko z kiełbaskami.


Mamy nadzieję, że gimnazjaliści z Jasienicy będą wspominać ten dzień równie miło jak my, a przede wszystkim, że akcje takie jak ta pomogą podtrzymać pożyteczny zwyczaj sadzenia i ogławiania wierzb. Trzymamy też kciuki za przyjęcie się nowego jasienickiego szpaleru wierzb!


Kolejne akcje sadzenia wierzb głowiastych już wkrótce, sezon dopiero się rozpoczyna!

Podziękowania:
Dziękujemy za możliwość pozyskania żywokołów z wierzb rosnących na działce Mariusza Jońskiego w Secyminie Nowym, żywokoły pozyskali i dostarczyli wolontariusze TP Bocian: Przemysław Kurdej i Adam Tarłowski. Dziękujemy za współpracę przy sadzeniu wierzb Powiatowemu Zarządowi Dróg z Ostrowi Mazowieckiej, którego pracownicy wyznaczyli miejsca sadzenia żywokołów.
 

Aleksandra Wierzbicka

O akcji pisała też prasa lokalna:

Tygodnik Ostrołęcki - zaproszenie

Tygodnik Ostrołęcki - sprawozdanie


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 1

Dodaj komentarz
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja