Dzień Ziemi 2011, czyli las całkiem blisko nas

Rys. Anna Lisowska

Nasze Towarzystwo, jak co roku, uczestniczyło w festynie organizowanym na Polach Mokotowskich w Warszawie. Tym razem pod tematykę tegorocznych obchodów (las całkiem blisko nas) podciągnęliśmy nasz projekt ochrony wierzb głowiastych. W końcu te wierzby to zadrzewienia znajdujące się rzeczywiście najbliżej ludzi!

Na naszym stoisku pojawiła się oczywiście wierzba, aczkolwiek jeszcze nie głowiasta. Roczny żywokół, ukorzeniony, wzbudzał duże zainteresowanie. Niestety, ludzie – pod wpływem bajek (Miś Uszatek?) – cały czas uważają, że należy w ziemię wsadzić wierzbową witkę i będzie dobrze… Na przykładzie naszej sadzonki tłumaczyliśmy, jak „zrobić” wierzbę głowiastą szybko i sprawnie.

Oprócz praktyki mieliśmy także podbudowę teoretyczną w postaci ślicznego plakatu (rysunek autorstwa Ani Lisowskiej), pokazującego „bioróżnorodność” głowiastych wierzb, oraz ulotki, w której omówiliśmy dokładnie, jak stworzyć taką wierzbę. Więcej owadów można było obejrzeć w gablotach naszej Sekcji Entomologicznej – w różny sposób korzystających z głowiastych wierzb. Większość oczywiście ją zjada (liście, drewno, próchno), ale niektóre wykorzystują je jako miejsca zimowania. Nagrodami w konkursach dotyczących wierzb były koszulki z wierzbowym motywem.

Ponadto dla dzieci przygotowaliśmy zeszłoroczne małe (24 elementy) puzzle, przedstawiające najważniejsze gatunki, jakimi się zajmujemy, zaś Sekcja Entomologiczna – rysunkową zabawę, polegającą na rysowaniu gąsienicy zmrocznika. Entomolodzy przywieźli też żywe owady – były afrykańskie karaczany, wspaniałe pareczniki (długości 30 cm...) oraz dwie kolonie mrówek. Wszystkie owady wzbudzały zainteresowanie, aczkolwiek najwięcej pytań dotyczyło możliwości hodowania mrówek.

W naszych konkursach wzięło udział kilkaset osób. Rozmawialiśmy nie tylko o wierzbach, ale i o ptakach w budynkach, o bocianach... Nawet się nie obejrzeliśmy, a zrobiła się godzina osiemnasta, czyli koniec festynu. Cudowna pogoda, słoneczko – to towarzyszyło nam przez cały czas.

Serdecznie dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie za dofinansowanie naszego stoiska – plakatu, ulotki, koszulek i gabloty. Bez tego nasze stoisko byłoby dużo uboższe!


Marek Kowalski


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja