Dzień Ziemi na Polach Mokotowskich pod znakiem... jerzykownika!

Gdy pojawiliśmy się z rana na Polach Mokotowskich, przywitały nas strugi deszczu. Kiedy jednak spojrzeliśmy w górę, miny nam poweselały, bowiem na tle zachmurzonego nieba widniał śliczny jerzykownik.

 

Co to takiego? Ano wieleset lat temu Polacy budowali gołębniki. Jedną z konstrukcji była budowla osadzona na szczycie długiego pala, w której znajdowały się otwory dla ptaków. Takie usytuowanie  gołębnika zabezpieczało go przed drapieżnymi ssakami czy ludźmi a ptaki mogły czuć się bezpiecznie. Podobne, chociaż większe konstrukcje, nazywane sernikami, służyły jako miejsca suszenia serów (pamiętamy, gdzie schował się Reynevan, bohater trylogii Andrzeja Sapkowskiego, w raubitterskim siodle Kromolin? Właśnie w serniku!).

 

Pierwowzór jerzykownika - gołębnik na dawnej rycinie

 

Naszym pomysłem było stworzenie na wzór dawnych gołębników jerzykownika, czyli „domku” dla jerzyków. Okazja pojawiła się wraz z festynem „Dnia Ziemi”, który corocznie odbywa się na Polach Mokotowskich w Warszawie. Wiele lat temu postawiliśmy tam edukacyjny słup z platformą dla bocianów. Słup stoi niewzruszenie, ale platforma zaczęła się sypać i trzeba było ją czymś zastąpić. Dać nową platformę – można, ale bociany i tak nie przylecą do centrum Warszawy. I wtedy pojawił się pomysł na jerzykownik.

 

Jerzykownik w całej okazałości

 

Trudno opisać wygląd jerzykownika – najlepiej obejrzeć go na zdjęciach. Wyjaśniając, napiszę tylko, że jerzykownik posiada 24 komory mieszkalne – w tym kilka z okrągłymi otworami o średnicy w dwu rozmiarach. Te przeznaczone są dla szpaków oraz dla wróbli i sikor. Mamy nadzieję, że gatunki te, jako bardzo sprytne, wiosną przyszłego roku znajdą jerzykownik i go zasiedlą, a wówczas, w maju, idąc ich śladem odnajdą naszą budowlę również jerzyki.

 

Tablica informacyjna przy jerzykowniku

 

Pomysł zaakceptował administrujący Polami Mokotowskimi Zarząd Oczyszczania Miasta, organizatorzy Dnia Ziemi oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Nam pozostało tylko zaprojektować, wykonać i postawić jerzykownik, co zagwarantował Adam Tarłowski (ussuri.pl). Teraz – trzymamy kciuki, a odwiedzających Pola Mokotowskie zachęcamy do zwrócenia uwagi na jerzykownik i donoszenie nam o wszelkich obserwacjach związanych z zasiedleniem konstrukcji przez ptaki. Jest szansa, że będzie zajęta - już w czasie festynu obserwowaliśmy pierwszego jerzyka, który przelatując spojrzał na niego przychylnie z góry...

 

Dla dzieci przygotowaliśmy możliwość wykonania podczas festynu broszek i breloczków z jerzykami. Tym razem materiałem był filc, a dzieci miały dużo zabawy. Zachęcaliśmy także do wzięcia udziału w prostym teście rozpoznawania ptaków gniazdujących w budynkach, w którym nagrodą był zestaw trzech wydanych przez Towarzystwo zakładek. Ponadto, jak zawsze, mieliśmy okazję odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących ochrony przyrody i spotkać się z przyjaciółmi...

 

Jerzyki z filcu cieszyły się dużym powodzeniem

 

Korzystając z okazji pragniemy podziękować Wojewódzkiemu Funduszowy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (za dofinansowanie stoiska), a także organizatorom Dnia Ziemi – Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej (za zaproszenie nas na festyn oraz zorganizowanie ochotników, którzy pomagali nam w obsłudze stoiska). Wasza pomoc była ogromnie cenna!

 

Zapraszamy za rok!

 

Marek Kowalski

 

Stoisko Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" na festynie ekologicznym Dzień Ziemi 2013 dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl. w kwocie 3800 zł.

 

 

 


Ocena: 6 głosów Aktualna ocena: 3

Komentarze / 6

Dodaj komentarz
 • 73545669644afe39ab7394
  lanius pisze: 2013-05-11 11:27
  Taki "szpaczownik" w dwóch wersjach stoją już od wielu lat u Państwa Krystyny i Huberta Wolnych z Olesna. Przygotowane zostały z myślą o szpakach, które bardzo chętnie z nich co roku korzystają - ale już dwa razy z jednego z "mieszkanek" korzystały jerzyki! Pewnie byłoby ich więcej gdyby stał na wyższej wysokości. Gratulujemy pomysłu!!!
  1
 • Users avatars medium
  Basior pisze: 2013-05-16 07:25
  Dziękujemy za info! A można by poprosic kontakt do tych Państwa lub zdjęcia "szpaczownika"?
  0
 • Users avatars medium
  HannaZe pisze: 2013-07-01 12:01
  Obserwacja z 29.06.2013 r. Jeden szpak zasiedlił mieszkanko z okrągłym otworem. Widziałam rodzica latającego z pokarmem i słyszałam dźwięki wydawane wewnątrz przez potomstwo. A więc - dobry początek jest! Ze względu na ludzi, którzy masowo rozkładają się na łące pod jerzownikiem i jego niedużą wysokość, obawiam się, że niewielkie są szanse na zasiedlenie domków przez jerzyki. 2 m wyżej to już byłoby lepiej. A teren bogaty w komary i inne owady. Wspaniałe miejsce do żerowania. Pozdrawiam Hanka Ż.
  0
 • Users avatars medium
  Trzeźwy pisze: 2013-07-08 18:13
  Podpowiedzcie mi - proszę... jakiej wysokości musi być ten słup dla jerzyków??? Pozdrawiam.
  0
 • Users avatars medium
  HannaZe pisze: 2013-07-18 22:46
  Był organizowany konkurs na wieżę dla jerzyków. Tam podano, jakie parametry powinna spełniać tego typu wieża. Może to Ci pomoże Trzeźwy. http://stop.eko.org.pl/portal/index.php?module=article&id=82 Info ze strony Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (STOP).
  0
 • Users avatars medium
  Basior pisze: 2013-09-14 23:54
  Wysokość jest ok. jerzyki gnieżdżą się w warszawskich parkach nawet niżej :-) Poza szpakami były tez później mazurki :-)
  0
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja