IX Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne

W środę 25 maja w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się IX Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne. Ta cykliczna impreza ma na celu przede wszystkim popularyzację wiedzy przyrodniczej, a zwłaszcza ornitologicznej wśród dzieci i młodzieży. Jak co roku w spotkaniu wzięło udział wielu uczniów ze szkół powiatu ostrowskiego. Głównym organizatorem imprezy był Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Znaczny wkład w organizację spotkania miał także Urząd Miasta, Nadleśnictwa, Miejski Dom Kultury, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” oraz Jerzy Bauer, który jest pomysłodawcą Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych. W poprzednich latach był ich organizatorem, a obecnie również je wspiera jako wicestarosta.


Impreza składała się z dwóch części – wykładowej i terenowej. Przed częścią wykładową odbyło się rozdanie nagród dla dzieci, które zajęły podium lub zostały wyróżnione w konkursach: „Polskie parki narodowe” i „Zagadki ornitologiczne”. Na części wykładowej znakomici przyrodnicy dzielili się z uczniami i nauczycielami swoją fachową wiedzą. Pan mgr Paweł Cieśluk opowiadał o rzece Bug, jako o znakomitej ostoi ptaków. Dr inż. Marek Sławski przybliżył słuchaczom pojęcie ekotonu. Prof. Bolesław Jabłoński wraz ze swym synem Olgierdem Jabłońskim opowiadali o zmianach liczebności wybranych gatunków ptaków doliny rzeki Bug. Zaś dr Marek Keller zaciekawił publiczność opowieściami o życiu ptaków drapieżnych.


Po sesji wykładowej dzieci i młodzież wraz z nauczycielami udała się wynajętymi autokarami nad rzekę Bug w okolice wsi Morzyczyn. Tam wcześniejsi prelegenci zamienili się w przewodników oprowadzających grupki dzieci po dolinie. Przewodnikami dla młodych pasjonatów przyrody byli także działacze TP „Bocian” - Mirosław Rzępała, Przemysław Obłoza i autor tego artykułu. Malownicze łąki i starorzecza w dolinie rzeki Bug stanowią znakomitą ostoję wielu gatunków ptaków, dlatego też podczas wycieczki terenowej ptaki dopisały i można było obserwować m.in. rybitwy czarne, żurawie, bociany białe, błotniaki stawowe, kaczki krzyżówki. Przewodnicy opowiadali o spotykanych ptakach, a także o zależnościach między poszczególnymi gatunkami i wyjątkowości przyrody doliny nieuregulowanej rzeki.


Maciej Cmoch


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja