Kolejne ukraińskie platformy dla bocianów

Program ochrony bociana białego na Ukrainie przynosi kolejne rezultaty. Lwowscy energetycy postawili na terenie Jaworowskiego Parku Narodowego pięć nowych platform dla bocianów. Jest to plon naszej wspólnej pracy, w szczególności wysiłków naszego ukraińskiego kolegi, Andrija Bokoteja. Nie bez znaczenia był zapewne fakt udziału głównego inżyniera lwowskiej energetyki, pana Jurija Kryżaniwśkiego, w zeszłorocznym bocianim seminarium nad Świtezią. Poniżej, na zdjęciach Natalii Dziubenko fazy montażu platformy w centrum wsi Zawadiw, położonej niedaleko granicy z Polską, naprzeciw Lubaczowa. To jest najdalej na zachód wysunięta ukraińska platforma.

Dotychczasowe działania na rzecz ochrony bociana białego na Ukrainie wywołały żywe zainteresowanie mediów. Telewizja, radio i prasa chętnie relacjonowały akcje montażu platform. O montażu platformy w pobliżu Charkowa, pisała między innymi "Komsomolska Prawda", jedna z najpopularniejszych gazet w Ukrainie. Platformę w Zawadowie przedstawiła galicyjska gazeta "Wysokyj Zamok".

Podczas niedawnego spotkania z naszym kolegą Ihorem Dydyczem w Kałuszu odwiedziliśmy pobliską wieś, gdzie na kominie nowego domu dyrektora jednej z kałuskich szkół bociany założyły gniazdo. Poradziliśmy mu jak może tę sprawę rozwiązać bez szkody dla ptaków (platforma na kominie albo na postawionym obok słupie). Przy okazji dowiedzieliśmy się o gnieździe na odłączonym słupie energetycznym, który się niedawno złamał. W tej sprawie poszliśmy nazajutrz do rejonu energetycznego i poprosiliśmy o interwencję kierownika. Miejmy nadzieję, że sprawa zostanie załatwiona przed zasiedleniem gniazd przez bociany. Do dnia 28 marca bocianów w okolicach Kałusza (obwód iwano-frankowski) nie widzieliśmy, choć z Dolnego Śląska już takie doniesienia do nas dotarły.

 


Piotr Tyszko

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja