Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chroni ptaki na swoich budynkach

Budka dla jerzyka na dachu NFOŚ GW w Warszawie.
Budka dla jerzyków na dachu NFOŚ GW w Warszawie.

W dniu 21 maja 2008 r. na jednym z trzech budynków NFOŚiGW zostały zainstalowane budki lęgowe dla ptaków. Pomysł powstał przy okazji naszych kontaktów z NFOŚ w sprawie wymagania ustawowej ochrony ptaków w pracach termomodernizacyjnych finansowanych przez Fundusz. Akcja miała zwrócić uwagę na ten poważny problem dotykający tysięcy par lęgowych, chronionych gatunków ptaków gnieżdżących się w miastach. Dodatkowo, zbiegła się sprawa rozbiórki stojącego obok budynku, w którym gniazdują obecnie szpaki, wróble i jerzyki. Prezes NFOŚiGW – pan Jan Rączka, stwierdził, że nie dopuści do eksmisji ptaków i chętnie przygarnie je na teren swojej instytucji.
Dzieki przychylności pana Prezesa, który osobiście montował skrzynki i współpracy wielu pracowników Funduszu, udało się zamontować dwie pięciokomorowe skrzynki dla jerzyków, a także trzy skrzynki dla szpaków i dwie podwójne dla wróbli. Przy budkach zainstalowano również głośniki emitujące głosy jerzyków, aby ptaki mogły trafić do gniazd. Cała akcja miała charakter konferencji prasowej na dachu. Obecne zarówno prasa jak i telewizja nie odstępowały pracowników NFOŚiGW i nas przyrodników z Bociana na krok, uwieczniając wszystkie nasze działania.

Już teraz planowana jest kolejna akcja wieszania skrzynek na pozostałych dwóch budynkach należących do Funduszu. Dzięki jego przychylności, ptaki będą miały gdzie powrócić za rok i bezpiecznie wychować swoje potomstwo.
 

 Mariusz Grzeniewski

O akcji można też poczytać na innych stronach:

http://ww6.tvp.pl/6692,20080521719893.strona
http://www.nfosigw.gov.pl/site/main/aktualnosci_artykuly_odslona.php?id=1211375059
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34883,5238149.html


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja