Obrączkowanie i ochrona bociana białego w Rezerwacie Biosfery Puszcza Kampinoska 2010.

W tym roku, na przełomie czerwca i lipca, Warszawski Oddział T. P. „Bocian” zorganizował po raz kolejny akcję obrączkowania i ochrony bociana białego w rejonie Puszczy Kampinoskiej.
Gniazda kontrolowano przy użyciu wynajętego podnośnika koszowego oraz z drabiny. Pisklętom zakładano specjalne obrączki oraz usuwano z gniazd niebezpieczne dla ptaków sznurki plastikowe i folie.
W Rezerwacie Biosfery Puszcza Kampinoska (Kampinoski Park Narodowy wraz z otuliną oraz kilka gniazd przy otulinie, powierzchnia 76 233 ha ) w sezonie 2010 skontrolowano 133 gniazda, z których 70% była zajęta. Rok wcześniej zajętych było 61% (spośród 147 skontrolowanych). W roku bieżącym sukces lęgowy na zajęte gniazdo wynosił 2,6 młodego (w 2009 - 2,0 młodego), a na gniazdo z odchowanymi młodymi – 3,1 (w 2009 - 2,7 młodego). Odnotowano dwa nowe gniazda. Z kilkudziesięciu gniazd usunięto kłęby sznurków, w dwóch gniazdach wyplątano ze sznurków bocianie pisklęta, którym kontrola uratowała życie.
Pod koniec czerwca aż w 7 gniazdach było po 5 młodych. Rok wcześniej nie stwierdzono takiej liczby piskląt w żadnym gnieździe na badanym terenie.
W trzech gniazdach stwierdzono śmierć wszystkich piskląt z powodu nadmiernych opadów deszczu pod koniec maja.
Pod względem statystycznym rok 2010 był najbardziej zbliżony do roku 2006, po którym lata 2007-2009 były "nieco chudsze".
W tym roku zaobrączkowano 200 młodych bocianów białych. Wszystkie dostały plastykowe obrączki typu ELSA (czarne na goleń). W latach 2004-2010 na badanym terenie założono 688 obrączek na bociany + 25 poza terenem badań, ale wszystkie były zakładane na Mazowszu. W sumie z 713 obrączek 430 było ELSAmi.
Wszystkich obserwatorów ptaków prosimy o zwracanie uwagi czy lęgowe lub przelotne bociany nie posiadają obrączek, ich odczyt jest możliwy przy pomocy lunety, silnej lornetki lub aparatu cyfrowego. W przypadku stwierdzenia takich bocianów na naszym terenie prosimy o informacje. Jeśli zaś uda się odczytać numer, należy zgłosić go do Stacji Ornitologicznej (www.stornit.gda.pl ). Niestety w tym roku nie stwierdziliśmy ponownie bociana z niemiecką obrączką, gniazdującego od kilku lat w Tułowicach, ale możliwe, że ma gniazdo gdzieś w pobliżu.
Tegoroczne obrączki częściowo były sponsorowane przez firmę Vattenfall. Akcja wyplątywania ze sznurków młodych bocianów została dofinansowana w ramach  projektu „Przyrodnicy i służby energetyczne Polski, Ukrainy i Białorusi na rzecz ochrony bociana białego” finansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy.

 

Adam Olszewski,
Adam Tarłowski

 

 

podyskutuj o tym na forum;
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=733

obrączkowanie w ubiegłych latach
http://bocian.org.pl/aktualnosci-2007/9231-Obraczkowanie-i-ochrona-czynna-bocianow-bialych-w-Rezerwacie-Biosfery-Puszcza-Kampinoska


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja