Ochrona pustułki w 2016 roku

Już 14-ty sezon (od 2003 roku) prowadzimy działania związane z czynną ochroną pustułki. W roku 2016 prace prowadzone były na terenie miasta Siedlce, w pow. siedleckim (teren wszystkich 13 gmin), pow. sokołowskim (teren gmin: Bielany, Repki, miasta i gminy Sokołów Podlaski), pow. węgrowskiego (teren gmin: Liw i Miedzna) oraz w Warszawie i Pruszkowie.

 

Realizowane były następujące zadania:

 

Monitoring skrzynek lęgowych

Na w/w terenach 4 powiatów (siedleckiego, sokołowskiego, łosickiego i węgrowskiego) skontrolowano łącznie 405 skrzynek zamontowanych w poprzednich latach. Wykazano obecność 119 par lęgowych pustułki, co stanowi 29,4% ogółu skontrolowanych skrzynek. Ponadto co najmniej 5 skrzynek było odwiedzanych przez pustułki. Poza tym gatunkiem w skrzynkach gniazdowały jeszcze: sójki (kilka skrzynek), puszczyki zajmujące jedną skrzynkę w gm. Wodynie oraz kawki (jedna skrzynka na terenie Sokołowa Podlaskiego). W jednej skrzynce znajdowało się gniazdo wiewiórki.

 

W monitoringu uczestniczyły następujące osoby:

 

Mirosław Rzępała, Anna Rzępała, Jerzy Mikołajczuk, Marek Lewkowicz, Agnieszka Parapura, Przemysław Abramowski, Jan Jejno, Paweł Powałka, Agnieszka Mikołajczuk, Kamil Kryński, Wojciech Okliński i Piotr Szewczyk.

 

Obrączkowanie piskląt

W ostatnim sezonie zaobrączkowanych zostało 131 piskląt pustułki. Prace objęły trzy rejony na Mazowszu: 62 pisklęta zaobrączkowano w 13 gniazdach znajdujących się w skrzynkach lęgowych na terenie gmin: Siedlce, Wiśniew, Domanice, Zbuczyn (pow. siedlecki) oraz Trzebieszów (pow. łukowski). 43 pisklęta pochodzące z 9 gniazd, znajdujących się w niszach budynków, zaobrączkowano w Pruszkowie i 1 młody ptak, który trafił do weterynarza w miejscowości Granica (gm. Michałowo, pow. pruszkowski); 25 piskląt z 5 gniazd w niszach budynków zaobrączkowano w Warszawie.

 

Pustułkom zakładane są dwa rodzaje obrączek: metalowa oraz plastikowa z numerem możliwym do odczytania przez przyrządy optyczne z większej odległości. W obrączkowaniu ptaków w okolicach Siedlec uczestniczyli: Wojciech Okliński, Piotr Szewczyk,  Krzysztof Laskowski, Dariusz Nikiel i Roman Korlaga. W Pruszkowie i Warszawie pustułki obrączkował Mariusz Grzeniewski.

 

Montaż skrzynek

Przed rozpoczęciem sezonu lęgowego wymienionych zostało 7 skrzynek i naprawiono jedną na terenie gmin Suchożebry i Mordy – w większości były one w minionych sezonach zajmowane przez pustułki. Późną jesienią wymieniono uszkodzone skrzynki bądź uzupełniono te, które w różny sposób zniknęły w minionych latach. Łącznie w tym okresie, na terenie powiatów: siedleckiego, sokołowskiego i łosickiego, zamontowano 75 skrzynek. Skrzynki montowały następujące osoby:  Andrzej Łukijańczuk, Sławomir Woźniak (działania przeprowadzone wiosną); Piotr Szewczyk i Wojciech Okliński (prace prowadzone późną jesienią).

 

Działania na rzecz ochrony pustułki dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Łączna kwota dotacji wyniosła 15 820 zł, w tym: 3.820,00 zł monitoring 255 skrzynek; 7.500,00 zł zakup 75 skrzynek lęgowych; 4.500,00 – zawieszenie i montaż 75 skrzynek.

Wiecej o projekcie ochrony pustułki na stronie: http://www.bocian.org.pl/pustulka/o-projekcie

 

Mirosław Rzępała

 

 


Ocena: 3 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja