Parada bocianów

W ramach projektu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „Bliżej natury”, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, Nadleśnictwo Biała Podlaska, Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu” i Gmina Janów Podlaski przygotowały ekologiczne atrakcje z okazji „Dnia Dziecka”. W dniu 1 czerwca 2011 r. na placu szkolnym ustawiliśmy namiot plenerowy, w którym znalazły się banery promujące naturę 2000. Ponad 200 osób odwiedziło stoisko, grupa projektowa młodzieży z Janowa Podlaskiego w składzie: Agata Gładoch, Justyna Krzesiak, Ilona Krzesiak i Paulina Syrokosz, ułożyła pytania dotyczące walorów przyrodniczych OSO „Dolina Dolnego Bugu”. Każdy kto przyszedł na stoisko mógł za prawidłową odpowiedź na pytania otrzymać nagrodę. Dzięki współpracy z Towarzystwem Przyrodniczym „Bocian”, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, i Parkiem Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu” nagrody były atrakcyjne: filmy, książki, foldery, pocztówki, zakładki, czasopisma o tematyce przyrodniczo – leśnej.

Tego samego dnia na ulicach Janowa Podlaskiego odbyła się „Parada Bocianów” oraz konkurs na najciekawszą platformę bocianią. W konkursie tym, I miejsce zajęła platforma z klasy III a. Zbudowały ją: Jagoda Starostka, Anna Michaluk, Aleksandra Naumiuk i Wioleta Mirytiuk. Drugie miejsce  zajęła platforma wykonana przez klasę III b, zbudowały ją: Katarzyna Piwowarska, Aleksandra Owerko, Michał Iwaniuk, i Małgorzata Lange.


Na trzecim miejscu znalazła się platforma z klasy II c, wykonana przez Katarzynę Nitychoruk, Monikę Klimczuk i Emilię Pikacz.
Nagrody i dyplomy za najlepsze platformy wręczyli Dyrektor Gimnazjum w Janowie Podlaskim Leszek Chwedczuk, Wójt Gminy Janów Podlaski Jacek Hura i Zastępca Nadleśniczego z Nadleśnictwa Biała Podlaska Paweł Rudczyk.

Dodatkowo młodzież przygotowała również sztukę teatralną „Sąd nad Ropuchą”, która miała na celu zwrócenie uwagi na odwieczną walkę człowieka z przyrodą.


Człowiek od zawsze starał się ją sobie podporządkować, nigdy nie zwracał uwagi na fakt, że istoty żywe czują, że ich rola w ekosystemie jest niezmiernie ważna.


Przez oddanie głosu w sztuce istotom żywym, aktorzy trafnie wskazali jak ważny jest szacunek dla przyrody.
Impreza odbyła się pod patronatem medialnym „Słowa Podlasia” i „Katolickiego Radia Podlasie”.

 

Jarosław Mydlak


Ocena: 3 głosów Aktualna ocena: 3

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja