Pierwsze obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

26 czerwca 2012 r., w ostatnim tygodniu roku szkolnego, Centrum Ekologii w Powiecie Ostrowskim we współpracy z TP „Bocian” zorganizowało warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej na temat programu ochrony bociana białego. Oryginalność zajęć polegała na obrączkowaniu młodych bocianów białych w obecności młodzieży i nauczycieli. Towarzystwo reprezentowali Adam Olszewski i Adam Tarłowski a Centrum – Jerzy Bauer.

Już o godzinie 8 rano w ostrowskiej „Czwórce”, gdzie kilka lat temu bociany założyły gniazdo na topoli, na placu szkolnym zgromadziło się kilkudziesięciu uczniów wraz z nauczycielami i panią dyrektor aby uczestniczyć w tym niecodziennym, organizowanym w powiecie po raz pierwszy, przedsięwzięciu. Dzięki specjalnie zamówionemu wysięgnikowi z koszem możliwe było zdejmowanie młodych bocianów z gniazda i obrączkowanie ich na ziemi, przy asyście młodzieży, której wyjaśniono cel tych działań oraz przekazano ogólne informacje o programie ochrony tego gatunku. Informowano również co należy zrobić jeśli się znajdzie np. martwego ptaka z obrączką – zawarte na obrączce numery należy przesłać pocztą elektroniczną do Stacji Ornitologicznej PAN w Gdańsku wraz z informacjami o miejscu i okolicznościach znalezienia obrączki.

Ogółem w zajęciach edukacyjnych wzięło udział ok. 250 uczniów z 8 szkół z powiatu ostrowskiego: ostrowskiej Czwórki,  szkoły w Broku, Kaczkowie, Orle, Kańkowie, Nurze i Bogutach-Piankach oraz Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Zuzeli. Wybór placówek nie był przypadkowy - postanowiliśmy pojechać od Ostrowi wzdłuż Bugu, tam gdzie gniazd jest najwięcej i gdzie są najbliżej szkół, aby młodzież mogła łatwo dotrzeć, bez kłopotów organizacyjnych.

Dzięki warsztatom młodzież dowiedziała się, że podczas wędrówek na zimowiska bociany, przelatując przez Bliski Wschód i północną Afrykę, są zabijane przez tamtejszych mieszkańców. Ponadto, dzięki informacjom od przypadkowych znalazców obrączek lub obserwatorów ptaków wiemy, że w Polsce ponad 60% młodych ginie rocznie od porażenia prądem lub zderzenia z napowietrznymi przewodami lub podtrzymującymi je słupami.

Całość kosztów akcji edukacyjnej pokrył powiat ostrowski, który realizuje zadania z zakresu edukacji ekologicznej za pośrednictwem Centrum Ekologii.

Światowa historia obrączkowania ptaków sięga 1899 roku, kiedy to zaczęto zakładać obrączki z numerem, dzięki którym możliwe stało się dokładniejsze poznanie ich życia. W Polsce dzikie ptaki obrączkuje się od 1931 roku. Obrączkarzami są licencjonowani współpracownicy Stacji. Aby uzyskać licencję obrączkarza trzeba przejść wieloetapowe szkolenie, po którym zdaje się egzaminy.                            

Jerzy Bauer
Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju
w Powiecie Ostrowskim


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 1

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja