Płomykówka – sowa z sąsiedztwa

Powyższy tytuł nosi film o płomykówce zrealizowany przez firmę „Jawor”- Marcin Krzyżański na zlecenie Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. Jest to półgodzinne opowiadanie. Unikalne zdjęcia pokazują sowę w różnych sytuacjach jej tajemniczego życia. Można będzie obejrzeć na filmie różne aspekty dotyczące biologii, w tym bardzo „intymne” ujęcia z życia tych tajemniczych ptaków. Bardzo ważnym elementem jest pokazanie współpracy z różnymi grupami społecznymi w zakresie czynnej ochrony (rolnicy, księża, szkoły). Przedstawiony został także sposób montażu skrzynki lęgowej oraz, co jest niezmiernie istotne, edukacja, będąca bardzo ważnym elementem ochrony płomykówek.


Zgromadzenie bogatego materiału zdjęciowego odbyło się dzięki współpracy i pomocy wielu osób, które uczestniczyły w różnego rodzaju działaniach związanych z filmem. Były to:
Ksiądz Proboszcz Jarosław Fałdowski z parafii Świętego Mikołaja Biskupa w Krześlinie,
Ksiądz Proboszcz Jarosław Radosz z parafii św. Wawrzyńca Męczennika w Korytnicy,
Pan Jarosław Franczuk z Parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Czołomyjach,
Pan Krzysztof Wnętowski.
Pozostałe osoby, które zaangażowane były przy tworzeniu filmu wymienione są na okładce płyty (patrz poniżej).

 

Okładka płyty


Pierwszy, premierowy pokaz filmu przewidywany jest już wkrótce, tj. podczas zjazdu Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, w dniu 30 listopada br. w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie.


Zadanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Edukacja wybranych grup społecznych skuteczną metodą ochrony sowy płomykówki”, który jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparty został również przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, jak również przez Nadleśnictwo Łuków.


Przemysław Obłoza


Ocena: 4 głosów Aktualna ocena: 3

Komentarze / 1

Dodaj komentarz
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja