Pruszkowskie pustułki w sezonie 2011

Za nami już czwarty rok działań pustułkowych na terenie Pruszkowa. W bieżącym roku pustułki obserwowane były w siedmiu gniazdach. Cztery z nich znajdują się w niszach budynków a pozostałe w skrzynkach lęgowych zamontowanych na budynkach.

Pruszkowskie sokoły w sezonie 2011 zniosły łącznie 35 jaj, z których wykluły się 32 pisklęta. Ze względu na dość rozciągnięty okres lęgowy, pisklęta były obrączkowane między 7 czerwca a 18 lipca. W tym czasie zaobrączkowano 32 młode pustułki. Daje to średnią 4,6 młodego na gniazdo. To nieco słabszy wynik niż w ubiegłym sezonie, kiedy liczba młodych na jedno kontrolowane gniazdo wynosiła 5. Wiadomo też, że nie wszystkie młode opuściły gniazda. Świadczyć może o tym fakt odnalezienia w jednym z gniazd trzech obrączek wraz z kośćmi. Z jednego z gniazd pisklę wypadło, co zakończyło się jego śmiercią. U naszych medialnych pustułek także miało miejsce nie miłe dla oka zdarzenie. Jedno z piskląt zginęło z czego skorzystała pozostała piątka pozostawiając same obrączki. Przyjęto zatem, że w sezonie 2011 swoje gniazda opuściło 27 piskląt.

 

lp Stanowisko    Liczba jaj Liczba zaobrączkowanych piskląt Liczba piskląt, które opuściły gniazdo Straty jaj Straty piskląt
Tabela. Wielkość poszczególnych lęgów (na czerwono oznaczono stanowisko z przekazem video)
1 PKP1 3 3 3    
2 PKP2 5 5 5    
3 PKP3 6 5 2 1 3
4 Kościół 1 6 6 6    
5 Kościół 2 5 5 4   1
6 Kraszewskiego 6 6 5   1
7 Niepodległości 4 2 2 2  
Razem 35 32 27 3 5

 

Najważniejszym wydarzeniem w sezonie 2011 było uruchomienie transmisji na żywo z gniazda pruszkowskich pustułek. Prace rozpoczęto już 14 kwietnia montując specjalne drzwiczki do niszy gniazdowej i sprzęt video. Ptaki pojawiły się w gnieździe 21 kwietnia. Od tego czasu na stronę z transmisją zaczęło zaglądać coraz więcej osób. Przez cały czas „podglądania pustułek” prowadzono równocześnie blog, na którym opisywano najważniejsze wydarzenia z życia sokołów. Stronę z transmisją odwiedzono 43 500 razy.

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy wsparli finansowo nasz projekt. Dziękujemy również firmie Tel-Kab, która udostępniła darmowo łącze internetowe oraz modem, Pruszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej za pokrycie kosztów zużytej energii elektrycznej, a także firmie Radgost za obsługę transmisji.

Już dziś zapraszamy na „pustułkowe podglądanie” w przyszłym sezonie lęgowym.Mariusz Grzeniewski


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja