Przygotowania do sezonu pustułkowego

W końcu ubiegłego, 2013 roku, przeprowadzona została akcja wymiany starych skrzynek lęgowych dla pustułek na nowe. Zastąpione zostały 63 skrzynki oraz naprawiono 3 uszkodzone. Na terenie poszczególnych jednostek samorządowych zakres przeprowadzonych prac przedstawia się to następująco:


POWIAT SIEDLECKI (46 szt.):
gmina Domanice – 2 szt. wymienione,
gmina Mordy – 14 szt. wymienionych i 1 szt. naprawiona,
gmina Paprotnia – 2 szt. wymienione,
gmina Przesmyki – 4 szt. wymienione,
miasto Siedlce –  1 szt. wymieniona,
gmina Siedlce – 7 szt. wymienionych i 1 szt. naprawiona,
gmina Skórzec – 1 szt. wymieniona i 1 szt. naprawiona,
gmina Wiśniew – 5 szt. wymienionych,
gmina Zbuczyn – 10 szt. wymienionych.


POWIAT SOKOŁOWSKI (15 szt.):
gmina Bielany – 4 szt. wymienione,
gmina Repki – 10 szt. wymienionych,
gmina Sokołów Podlaski – 1 szt. dowieszona.


POWIAT WĘGROWSKI (2 szt.):
gmina Liw – 2 szt. wymienione.

 

Rozpadająca się budka dla pustułki


W czasie tej akcji wymieniono budki, które wisiały w terenie od 6 do 10 lat. Obecne domki dla pustułek wykonane są w większości ze sklejki wodoodpornej, a ponadto ich dachy pokryte są blachą. Dlatego też spodziewamy się, że ich trwałość będzie znacznie dłuższa niż tych skrzynek, które montowane były wcześniej. Poprzednio daszki zabezpieczano papą, co nie jest do końca  dobrym rozwiązaniem. Często zdarzało się, że wiatr zrywał takie dachowe pokrycia. Na wymienianych skrzynkach namalowane zostały numery, które nadano im zaocznie wcześniej – w obrębie każdej gminy numeracja jest oddzielna. Skrzynki dowieszane w nowych miejscach otrzymują kolejne numery, zaś wymieniane i uzupełniane, pozostają przy numerach nadanych im wcześniej.


W czasie ostatniej akcji zakładano montaż 58 nowych skrzynek, ale udało się jednak przeprowadzić nieco więcej prac. Sprzyjała temu wyjątkowo ciepła aura w końcu roku. Powyższe działania nie spełniły jednak wszystkich zapotrzebowań w terenie. Istnieje konieczność wymiany kolejnych skrzynek, które z racji swojego wieku, zaczynają się rozpadać.

 

Kolejna budka zawieszona


W ramach naszego zimowego przedsięwzięcia zakupiliśmy także dwie fotopułapki. Po rozpoczęciu sezonu lęgowego zainstalujemy je przy dwóch wybranych budkach, które zostaną zasiedlone przez pustułki. Chcemy w ten sposób dowiedzieć się czegoś więcej o naszych sokołach gniazdujących w krajobrazie rolniczym – przede wszystkim o zagrożeniach, na jakie narażone są te ptaki ze strony drapieżników, zdobywanym pokarmie, jak również o ich ciekawych zwyczajach.  


Skrzynki zakupione zostały w firmie „Ussuri – Ochrona Przyrody” Adama Tarłowskiego. W terenie działali: Andrzej Łukijańczuk, Sławomir Woźniak, Artur Woźniak oraz Mirosław Nesterowicz. Wspomagani byli także przez Jerzego Mikołajczuka. Serdecznie dziękuję moim Kolegom za duże zaangażowanie w przedsięwzięcie.


O efektach czynnej ochrony pustułek na tym terenie można przeczytać w innej aktualności.


Tekst i zdjęcia w tekście - Mirosław Rzępała

 

Ochrona pustułki w woj.mazowieckim w 2013 roku dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 9.780,00 zł.

 

 


Ocena: 3 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja