Sezon pustułkowy zakończony - Siedlce

Fot. Andrzej Łukijańczuk

Sezon lęgowy dla pustułek praktycznie się zakończył. Nie był on rewelacyjny, ale też i nie najgorszy. Udało się skontrolować wszystkie budki zamontowane w ostatnich latach na terenie powiatu siedleckiego oraz na terenie miasta Siedlce.

 

Jesienią 2010 i wczesną wiosną (przed rozpoczęciem sezonu lęgowego) przeprowadzono prace interwencyjne przy 5 skrzynkach zamontowanych w granicach administracyjnych Siedlec; wymieniono trzy stare skrzynki na nowe oraz wyremontowano dwie kolejne skrzynki. Przy wszystkich tych 5 skrzynkach obcięto na drzewach gałęzie utrudniajace ptakom dolot. W pracach tych uczestniczyli: Marcin Stępień, Przemysław Obłoza, Przemysław Kurdej, Kamil Kryński  (dziękuję Koledzy) i niżej podpisany.


Na terenie Miasta Siedlce (w jego granicach administracyjnych - pow. 31,86 km kw.) pustułki mogły skorzystać z 23 skrzynek. Z tej liczby 12 skrzynek zamocowanych jest na blokach mieszkalnych, pozostałe zaś na drzewach. Jedna z nich, z uwagi na zły stan techniczny, nie nadaje się do zasiedlenia. Pustułki miały więc w praktyce do wyboru 22 skrzynki.


Najbardziej ptakom odpowiadają budki na wysokich wieżowcach. Pustułki zajęły 6 takich lokalizacji. Ponadto kolejna budka była odwiedzana przez parę ptaków, która nie przystąpiła do lęgu. Ze wszystkich zajętych budek z lęgiem na blokach, ptaki szczęśliwie wyprowadziły swoje młode w liczbie 25. Z poszczególnych budek wyleciało odpowiednio: 5, 3, 5, 3, 5 i 4 młode (średnio 4,17 młodego na parę).

 

Spośród 11 budek zamontowanych na drzewach pustułki przystąpiły do lęgu w 4, z czego wszystkie lęgi zakończyły się sukcesem, ale niestety liczba młodych, które szczęśliwie opuściły te gniazda nie jest dokładnie znana (w dwóch budkach stwierdzono odpowiednio 6 i 4 młode, w pozostałych tylko ślady szczęśliwego wylotu młodych). W przybliżeniu pary te odchowały około 18 młodych.


 Sezon przystępowania do lęgów u poszczególnych par był rozciągnięty. Najwcześniejsza data opuszczenia młodych z budki to 12 czerwca (lęg w budce na drzewie), najpóźniejszy - 28 lipca (lęg w budce na wieżowcu).


Podumowując, w bieżącym roku na 22 dostępne budki zamontowane w granicach administracyjnych Siedlec, pustułki przystąpiły do lęgu w 10 skrzynkach (45,5%), gdzie odchowały około 43 młode. Ponadto jedna skrzynka była odwiedzana przez parę pustułek. Należy także dodać, że poza pustułkami w trzech skrzynkach gniazdowały (a właściwie jeszcze gniazdują) gołębie miejskie. Dwie pary zajmują skrzynki od poczatku sezonu, a jedna wprowadziła się dopiero w lipcu do budki okupowanej wcześniej przez pustułki, które nie przystąpiły do lęgu.


W poprzednim sezonie (rok 2010) pustułki na terenie Siedlec zajmowały podobną liczbę skrzynek - w 10 były lęgi a 3 kolejne budki ptaki zajmowały i nie przystąpiły w nich do lęgu. Nie udało się ustalić dokładnie wyników poszczególnych lęgów. Jednak na podstawie zgromadzonych obserwacji w przybliżeniu ocenić można, że liczba odchowanych młodych była zbliżona do tegorocznej.


W roku 2011, poza lęgami pustułek w naszych budkach, prawdopodobnie jedna para gniazdowała na katedrze siedleckiej (tylko). Niestety na budynku katedry cały czas trwa remont, co stało się zapewne powodem opuszczenia tego miejsca przez ptaki gniazdujące tam w poprzednich latach. Wcześniej corocznie przystępowało tu do lęgów do 4 par.
Informacje z kolejnych gmin powiatu siedleckiego (i nie tylko) podawane będą sukcesywnie!


Mirosław Rzępała

mirek@bocian.org.pl


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja