Ślub pod znakiem jerzyka!

Dzisiaj organizowanym ślubom prawie zawsze towarzyszy huczna oprawa i wielomiesięczne przygotowania. Niewątpliwie takie jednodniowe wydarzenie nie jest obojętne dla środowiska. Na zachodzie coraz częściej młode pary decydują się na tzw. green weddings, czyli po naszemu eko-śluby, odbywające się z poszanowaniem środowiska, wyrażające ekologiczne przekonania przyszłych małżonków. Nawet jeżeli organizowany ślub nie będzie w całości ekologiczny, to zawsze można zrealizować pewne działania i własne pomysły.


Wspólnie z moją partnerką życiową zdecydowaliśmy się, aby także w tym szczególnym dla nas dniu aktywnie wesprzeć konkretne działania na rzecz ochrony przyrody. Na co dzień oboje jesteśmy działającymi architektami krajobrazu. Kasper dodatkowo jest sekretarzem jednej z organizacji ekologicznych i zapalonym ptasiarzem. Kasia zajmuje się historycznymi fortyfikacjami i interesuje regionalizmem w architekturze i sztuce. Oboje chcemy poprosić naszych gości, żeby zamiast kwiatów.. przynieśli nam pieniądze, które przeznaczymy na ochronę czynną jerzyka. Jest to nasza odpowiedź (mamy nadzieję, że nie skromna!) na liczne publikacje dotyczące zagrożenia i spadku liczebności jerzyka w polskich miastach. Przy okazji wręczanych zaproszeń będziemy mogli wyjaśnić, o co nam właściwie z tymi jerzykami chodzi. Jerzyk to ptak znikający w ostatnich latach z naszych osiedli, a w niektórych miastach jego liczebność spadła nawet o 70% (np. w Poznaniu). Dzieje się tak m.in. ze względu na utratę istniejących miejsc lęgowych na skutek termoizolacji budynków i braku nowych miejsc do gniazdowania w nowopowstających osiedlach.


Za zebrane w ten sposób pieniądze chcemy osobiście zakupić, we współpracy z Towarzystwem Przyrodniczym „Bocian”, specjalne skrzynki lęgowe dla tych ptaków. Skrzynki te zamierzamy zawiesić na dachach i ścianach budynków w jednym z naszych rodzinnych miast  (Poznań lub Kraków), w porozumieniu z właścicielem budynku, z mieszkańcami i z pomocą TP Bocian. Nie trzeba dodawać, że pieniądze będziemy zbierać.. do skrzynki dla jerzyka właśnie!


Mamy nadzieję, że nasza zbiórka spotka się ze zrozumieniem i uznaniem gości. Ważne jest dla nas to, że osobiście zakupimy wszystkie skrzynki i będziemy uczestniczyć w ich wieszaniu. Uważamy, że świadoma i aktywna troska o zagrożoną przyrodę, często występującą w naszym najbliższym otoczeniu, nie jest fanaberią, ale koniecznym wyborem. Stąd nasz wspólny pomysł na  taką małą, „ślubną” akcję...
 

Kasper Jakubowski (Poznań)
Katarzyna Martyna (Zielonki)

Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja