Spotkanie pustułkowe w Domanicach

Już po raz trzeci, w dniu 12 maja 2012 r., odbyło się terenowe spotkanie miłośników ochrony pustułki. Jego celem była kontrola znacznej partii skrzynek lęgowych rozwieszonych na obszarze powiatu siedleckiego, jak również wymiana doświadczeń. O godzinie 9.00, dzięki uprzejmości wójta gminy Jerzego Zabłockiego, zjechaliśmy do miejscowego urzędu gminy. Po krótkim instruktażu, rozdaniu map i formularzy, zmontowaliśmy 5 jedno- lub dwuosobowych zespołów, które miały za zadanie sprawdzać budki pustułkowe w kilku okolicznych gminach.

Budki w gminie Domanice kontrolował Wojtek Okliński. Budki w gminie Wiśniew sprawdzali Grzegorz Uss – leśniczy leśnictwa Jata w nadleśnictwie Łuków oraz Grzegorz Ławecki. „Swoją gminę” Siedlce sprawdzał Maciek Cmoch. Gminę Skórzec objechali Michał Dziedzic i Przemek Abramowski. Niżej podpisany, wspólnie z Piotrem Pawłowskim, sprawdzili wszystkie budki w gminie Paprotnia. Niezależnie od spotkania w Domanicach, tego samego dnia, sprawdzane były skrzynki w gm. Korczew przez Andrzeja Łukijańczuka i Sławomira Woźniaka.

Po objeździe terenu, dzięki uprzejmości p. leśniczego – Jana Podsiadło spotkaliśmy się przy leśniczówce Jata, gdzie przy ognisku mieliśmy okazję wymienić swoje terenowe doświadczenia i pochwalić się ciekawymi obserwacjami. Niemal każda grupa widziała lub słyszała coś ciekawego – np. kulika wielkiego, gniazdo kruka, śpiewającego słowika rdzawego, odzywające się derkacze, kszyki itp.

Łącznie w ciągu kilku godzin udało się skontrolować 128 budek. Trudno jednoznacznie określić liczbę zasiedlonych skrzynek przez pustułki. Najlepszą obsadą cieszą się, jak zwykle, skrzynki zawieszone na słupach energetycznych – pustułki zajęły minimum 24 skrzynki. Te wstępne, tegoroczne wyniki nie napawają optymizmem. Pomimo znacznej ilości dowieszonych jesienią skrzynek, jak również wymianą starych na nowe i remontem wielu z nich, nie odnotowano praktycznie nowych zasiedleń. Ponadto zaginęły kolejne skrzynki (wycięte razem z drzewami). Z pewnością wyniki są nieco zaniżone z powodu fatalnej (jak na maj) pogody.

Należy jeszcze dodać, że część skrzynek na terenie powiatu sprawdzona została jeszcze przed spotkaniem w Domanicach, m.in. w gm. Kotuń (P. Abramowski), Przesmyki (P. Pawłowski), Mordy (M. Rzępała), Mokobody (M. Rzępała), mieście Siedlce (M. Rzępała). Pozostałe zostaną skontrolowane w najbliższych dniach. Skrzynki kontrolowane są także na terenie powiatu sokołowskiego przez Jerzego Mikołajczuka oraz węgrowskiego – przez Marcina Ilczuka.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w poczynaniach terenowych – szkoda, że pogoda znowu nie dopisała.

Mirosław Rzępała

Fot. uczestnicy spotkania

 


Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja