Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" zaprasza na zimowe liczenie ptaków w powiecie bialskim

IX Zimowe Ptakoliczenie pod znakiem łabędzia niemego

W ostatni weekend stycznia w całej Polsce odbędzie się Akcja Zimowego Ptakoliczenia organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. My zapraszamy do liczenia ptaków w ostoi ptasiej „Dolina Dolnego Bugu” oraz w pięknym starym parku w Roskoszy. Wycieczki mają na celu popularyzację obserwowania ptaków oraz wzbudzenie szacunku i podziwu do przyrody. Na wycieczkach będzie można dowiedzieć się o działaniach Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, wśród uczestników rozlosujemy kalendarze przyrodnicze promujące ochronę ptaków. W akcjach liczenia ptaków może wziąć udział każdy, bez względu na wiek, nie musimy znać się na ptakach,  wystarczy chęć na zimowy spacer. Wycieczki są darmowe.

26 styczeń 2013 r. Zimowe Ptakoliczenie w Janowie Podlaskim. Start godzina 9:00. Zbiórka Pod Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim. W wycieczce może wziąć udział każdy – bez potwierdzania swojego udziału.

To wyjątkowa wycieczka otwarta dla wszystkich zainteresowanych nadbużańską przyrodą. To już trzecie Zimowe Ptakoliczenie w Janowie Podlaskim.  Trasa tradycyjnie będzie biegła przez Janów Podlaski – Wygodę – Pawłów Stary. Zakończenie przewidujemy pod Pałacem Biskupim w Janowie Podlaskim około godz 13:00. Pierwsze dwa zimowe ptakoliczenia  obfitowały w różne gatunki ptaków. W zeszłym roku kołował nad nami bielik, rok wcześniej obserwowaliśmy przez lunetę jery. W okolicy często zimują zięby, stadnina jest bazą żerową dla wielu łuszczaków np. trznadli, dzwońców, których koncentracje nieraz sprawiają kłopot szacującym je obserwatorom.

 

Jak powinna wyglądać dobrze sporządzona budka lęgowa - park w Roskoszy (2009 r.)27 styczeń 2013 r. Zimowe Ptakoliczenie w Zespole Dworsko – Parkowym w Roskoszy. Start godzina 10:00 Zbiórka: na parkingu. Proszę o potwierdzenie udziału w wycieczce: mail: kurhanik@tlen.pl, tel. 512036443.

Zimowa wycieczka ornitologiczna po pięknym parku w Roskoszy dostarczy z pewnością niesamowitych wrażeń. Trasa ptakoliczenia będzie biegła wąskimi ścieżkami wśród starych monumentalnych drzew i w dolinie rzeki Klukówki. Zaczynamy o godzinie 10:00 na parkingu. Zakończenie przewidujemy na godzinę 13:00.

W czasie wycieczki mamy szansę zobaczyć kilka gat. dzięciołów i sikor, krogulca, czyże, grubodzioby i wiele innych gatunków ptaków. Uczestnicy dowiedzą się jak obserwować ptaki, oraz poznają cechy po których możemy je rozpoznawać, omówimy też sprzęt do podglądania i fotografowania ptaków. Dowiemy się też o dokarmianiu i ochronie ptaków a w szczególności czym dokarmiać i kiedy to robić, by nie zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom. Na koniec wycieczki główny organizator Europejskie Centrum Kształcenia w Roskoszy przewidziało ognisko.

 

  

Obserwatorzy ptaków w parku w Roskoszy (2009 r.)Na wycieczki warto zabrać ze sobą lornetki, atlasy ptaków, termosy z herbatą, kanapki i dobry humor. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o akcji ogólnopolskiej na www.otop.org.pl.

Jarosław Mydlak


Ocena: 4 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja