W Jakubowicach wierzby będą żyły dłużej !!!

III akcja ogławiania wierzb głowiastych na terenie powiatu proszowickiego miała swoje symboliczne zakończenie 28 lutego 2009 roku w Jakubowicach (gm. Proszowice). Symboliczne, gdyż samo obcinanie jak obserwowaliśmy zaczęło się w styczniu i będzie trwało najprawdopodobniej do końca marca.

Pomimo niepewnej pogody na łąkach w dorzeczu rzeki Szreniawy w miejscowości Jakubowice zebrało się ponad 100 osób, aby czynnie uczestniczyć w obcinaniu wierzb i porządkowaniu terenu po ściętych konarach. Przez kilka godzin, przy zmiennej pogodzie, która nas nie rozpieszczała (w pewnym momencie z nieba zaczęła sypać deszczowo-śnieżna kasza) pracowali członkowie i sympatycy TP „Bocian”, uczniowie z nauczycielami, pilarze, mieszkańcy Jakubowic i sąsiednich miejscowości. W pracach brała udział młodzież z opiekunami ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z Proszowic, Klimontowa, Mniszowa, Sierosławic, Żębocina, Ostrowa, Zagórza, Racławic, Imbramowic, Koczanowa, Pałecznicy i Kościelca. Wybrane w tym roku szpalery wierzbowe znajdowały się na terenie łąk należących do Pani Danuty Waligóry, której nie ma kto pomóc w obcinaniu potężnych już konarów wierzbowych rosnących od kilkunastu lat.

Najmłodsi zbierali drobne gałązki, dorośli ładowali na przyczepę konary pocięte na metrowe klocki, kilka osób pozyskiwało tzw. żywokoły do zasadzenia nowych wierzb, a w wydzielonym miejscu cięte były najdrobniejsze gałązki i wiązane sznurkiem w większe pęczki.

Pracujący przy akcji ogławiania mogli w przerwach posilić się pieczonymi na ognisku kiełbaskami sponsorowanymi przez Elżbietę i Waldemara Buckich i gorącą herbatą. Dużą atrakcją dla młodzieży była przejażdżka wozem zaprzęgniętym w dwa piękne koniki po łąkach i polnych drogach.

Podsumowanie odbyło się w miejscowej remizie OSP przy bigosie i gorącej herbatce, przygotowanymi przez Koło Gospodyń z Jakubowic. Na początku była prezentacja multimedialna na temat możliwości praktycznego wykorzystywania wierzbowego drewna jako źródła energii i cennego paliwa w gospodarstwach. Prezentacja przeprowadzona była przez pracowników i studentów koła naukowego Techniki Rolniczej działającego przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie pod kierunkiem dr. Krzysztofa Mudryka i dr. Marka Wróbla, którzy również czynnie uczestniczyli w naszej akcji.

Na temat dydaktycznych ścieżek przyrodniczych ciekawie mówił profesor Stefan Gawroński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodzież napisała Quiz przyrodniczy przygotowany przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach, za co otrzymała atrakcyjne nagrody i upominki (książki i płyty DVD o tematyce przyrodniczej). Reprezentacja każdej szkoły otrzymała materiały edukacyjne od TP „Bocian” i budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków, do zawieszenia w najbliższym sąsiedztwie swojej szkoły.

O potrzebie przeprowadzania takiej akcji, jej przyrodniczych i ekologicznych aspektach mówił Prezes TP „Bocian” Ireneusz Kaługa z Siedlec, który w imieniu organizatorów podziękował wszystkim uczestnikom za udział w pracy, a gospodarzom za pomoc w organizacji i udostępnieniu budynku remizy OSP.

 

Krzysztof Kowalski


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja