Zapraszamy na podkowcowy szlak

Jaworki, Wojkowa, Nowe Rybie, Gruszów, Bukowiec, Trzciana, Korzkiew, Burgrabice, Górki Wielkie, Stara Morawa - to małe osady rozrzucane na południu Polski, o których mówi się, że „tam diabeł mówi dobranoc”. Właśnie w tych miejscowościach powstały przystanki na tak zwanym „podkowcowym szlaku”. W miejscowościach tych znajdują się kolonie rozrodcze podkowca małego – sympatycznego nietoperza z naroślą w kształcie podkowy na nosie. Ten ssak jest jednym z najbardziej zagrożonym wyginięciem gatunkiem nietoperza.

W okresie lata tworzy on „kolonie rozrodcze”, w których na świat przychodzą młode. Jest „wielkim koneserem sztuki”, bo na miejsca swego rozrodu wybiera budynki o wielkiej wartości historycznej. Najczęściej zasiedla strychy pięknych kościołów, cerkwi czy dworów, otoczone starymi drzewami.

Od dawna chodziła nam (chiropterologom) pogłowie myśl, aby większa grupa miłośników przyrody mogła zobaczyć, tego ciekawego nietoperza. Poznać, polubić, a potem pomóc go ochronić. I tak narodził się pomysł akcji „Szlakiem podkowca”. Będzie ona polegać na objechaniu 10 wyznaczonych „przystanków”. Na każdym przystanku zainteresowane osoby wieczorami będą mogły liczyć nietoperze podczas wylotu, (oczywiście w sposób nieszkodliwy dla tych zwierząt). Wyniki liczeń będą gromadzone i udostępniane poprzez interaktywną stronę internetową. Po wykonaniu liczeń na wszystkich tzw. „przystankach”, uczestnicy zostaną wpisani na elitarną listę.

Akcja rozpocznie się wiosną 2011 roku. Więcej informacji o projekcie znajdą państwo stronie akcji. Jeśli popieracie akcję, proszę zamieście baner akcji na waszej stronie (jest na podanej wyżej stronie). Podkowce będą wam wdzięczne. Akcja „Szlakiem Podkowca”, jest częścią projektu „Ochrona Podkowca małego w Polsce” finansowanego przez z Unię Europejską i NFOSiGW.
 

Jolanta Węgiel

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja