Zapraszamy na ptasie lekcje!

W 2012 roku kontynuujemy rozpoczęty w 2011 roku projekt edukacyjny pt. „Ptaki mojej okolicy”. W ubiegłym roku projekt dofinansowany był przez Urząd Miasta Warszawy, a lekcje terenowe realizowaliśmy w warszawskich szkołach podstawowych i przedszkolach. Drugi etap projektu dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych z następujących miast i ich okolic: Łosic, Ostrowi Mazowieckiej, Siedlec i Warszawy.

Cele projektu „Ptaki mojej okolicy” to:
- zainteresowanie uczniów przyrodą występującą w najbliższej okolicy ich miejsca zamieszkania oraz zwiększenie ich wiedzy na jej temat;
- zachęcenie uczniów do prowadzenia własnych obserwacji przyrodniczych oraz podejmowania prostych, leżących w ich możliwościach, działań prowadzących do ochrony przyrody.    

Udział w projekcie jest bezpłatny, a każda zgłoszona do niego klasa odbywa łącznie dwie godziny lekcyjne zajęć prowadzonych przez ornitologa: lekcje terenowe w najbliższej okolicy szkoły, podczas których wspólnie wyszukujemy i rozpoznajemy ptaki oraz zajęcia w sali dotyczące najprostszych sposobów pomagania ptakom.

 

 

Zajęcia edukacyjne prowadzone przez TP "Bocian". Fot.: Maria Nałęczyńska


Aktualnie projekt realizowany jest w powiatach ostrowskim i łosickimi, już dziś natomiast serdecznie zapraszamy szkoły z okolic Warszawy i Siedlec do zgłaszania się do uczestnictwa w zajęciach, które prowadzić będziemy we wrześniu. Dokładne terminy zajęć ustalimy z Państwem na przełomie sierpnia i września, gdy znane już będą plany lekcji na rok szkolny 2012/13.  

Uczniowie szkół biorących udział w projekcie są także zaproszeni do spróbowania swoich sił w konkursie o tematyce ornitologicznej. Na autorów najciekawszych reportaży i plac plastycznych czekają nagrody rzeczowe: lornetki, filmy, książki i albumy o tematyce ornitologicznej. Ich prace ukażą się także w wydawnictwie pokonkursowym: kalendarzu na 2013 rok, który otrzymają wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu, a także formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu znajdą Państwo na internetowej stronie projektu.

Aleksandra Wierzbicka


Ocena: 2 głosów Aktualna ocena: 5

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja