Gniazda bociana białego w Warszawie

Gniazda bocianów od zawsze wzbudzały zainteresowanie. Wszak to jedyny gatunek ptaka (pomijając występujące bardzo nielicznie), którego prawie wszystkie światowe gniazda są liczone co dziesięć lat! Podczas takich liczeń okazuje się, że gospodarze terenów z gniazdami bocianimi wiedzą bardzo dużo o swoich ptakach – pamiętają szczegóły, takie jak starty młodych, liczbę piskląt. Pamiętam, jak podczas liczenia zagailiśmy „Dzień dobry, my w sprawie bocianów…” A staruszka roześmiała się od ucha do ucha i odpowiedziała „Piątka! Jest w tym roku piątka!!”.

Także i Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” wykazuje duże zainteresowanie bocianimi gniazdami. Staramy się im pomagać, remontować je… Wiele z nich jest pod nasza stałą kontrolą. Dlatego postanowiliśmy o tych gniazdach coś napisać.

W pierwszej kolejności opracowaliśmy gniazda warszawskie. Niestety – nie ma ich wiele, a do tego z roku na rok kolejne pozostają niezajmowane. Powoli będziemy dogrzebywać się starszych informacji, uzupełniać zdjęcia. A może nasi czytelnicy mają jakieś archiwalne zdjęcia, albo informacje z lat ubiegłych? A może znalazłyby się gdzieś informacje o innych gniazdach, takich, które już od lat nie istnieją?

Zachęcamy inne osoby do opracowania gniazd swojego miasta czy gminy. Miejsce na naszej stronie się znajdzie!

Adresy gniazd warszawskich istniejących:

Adresy gniazd warszawskich historycznych:

Opracowanie i zdjęcia

Tomasz Nakonieczny