Wierzbowe aktualności

 • „Dni Wierzby Głowiastej 2015”

  Wielkimi krokami zbliża się zima, a więc sezon ogławiania i sadzenia wierzb. Z tej okazji, miłośnicy tego symbolicznego drzewa zapraszają na „Dni Wierzby Głowiastej 2015”
  Na pierwszą akcję zapraszamy już 24 października.

   

  Rozwiń
 • Wierzby ogłowione!

  Ogłowiono 21 wierzb na pastwisku we wsi Zamość w Kampinoskim Parku Narodowym. Pozyskano kilkadziesiąt żywokołów do nowych nasadzeń wierzb głowiastych.

  Rozwiń
 • IX Dni Wierzby Głowiastej

  21 lutego 2015 o godzinie 9:30 zapraszamy na ogławianie wierzb w środku Kampinoski Park Narodowy we wsi Zamość. Będziemy ogławiać i pozyskiwać żywokoły z wierzb, które ogławialiśmy podczas pierwszych Dni Wierzby Głowiastej w 2007 roku. Ośmioletnie pędy są w sam raz na nowe nasadzenia. Jeśli starczy mocy przerobowych czyli uczestników, pohałasujemy piłami też w Górkach Kampinoskich. Rolnicy czekają na opał :-)

  Rozwiń
 • Zbieramy zgłoszenia na zjazd!

  Już za miesiąc z haczykiem odbędzie się zjazd członków i sympatyków naszego Towarzystwa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem zjazdu oraz do przesyłania zgłoszeń udziału – szczegóły w załącznikach.

  Rozwiń
 • Miło nam poinformować, iż kolejny region włącza się w akcję ochrony wierzb głowiastych! Zapraszamy.

  Rozwiń
 • Zapraszamy na Dni Wierzby Głowiastej 2013

  Jak co roku zapraszamy na różnorodne akcje związane z ogławianiem wierzb.

  Mazowsze...

  Rozwiń
 • Zapraszamy na sadzenie wierzb głowiastych (żywokołów) 31 marca 2012 r. w Komorowie gm. Kampinos

  Spotykamy się o godzinie 9 na Drodze Wygonowej, przy której ogławialiśmy wierzby w zeszłym roku. Drogę łatwo znaleźć, jadąc od Kampinosu w kierunku Żelazowej Woli, należy przejechać prawie przez cały Komorów i skręcić w prawo za blaszaną halą producenta drzwi link do mapki

  Rozwiń
 • Dzień wagarowicza z wierzbą głowiastą

  W tym roku „Dni Wierzby Głowiastej” nie zakończyły się na ogławianiu, postanowiliśmy rozpocząć sadzenie wierzb głowiastych na szerszą skalę. Pierwsza akcja  odbyła się 21 marca w Jasienicy, w gminie Ostrów Mazowiecka.

  Rozwiń
 • Akcja Wierzba VI

  25 lutego, w wietrzne sobotnie przedpołudnie wolontariusze i sympatycy TP „Bocian” spotkali się przy alei wierzbowej w okolicach wsi Kazuń Nowy, aby już szósty rok z rzędu przypomnieć o starej, dobrej tradycji ogławiania wierzb.

  Rozwiń
 • „Dni Wierzby Głowiastej” 2012

  Powoli zima dobiega końca, kończy się też sezon ogławiania wierzb. Z tej okazji, miłośnicy tego symbolicznego drzewa i całego mikrośrodowiska wierzbowej głowy zapraszają po raz szósty na „Dni Wierzby Głowiastej”
  Celem akcji jest zachowanie tradycji sadzenia i ogławiania wierzb, przypominamy rozliczne korzyści czerpane z wierzby od stuleci przez ludzi, zwracamy też uwagę na wysoką wartość przyrodniczą głowiastych wierzb.

   

  Rozwiń
 • V Dni Wierzby w powiecie proszowickim.

  V jubileuszowa akcja Dzień Wierzby Głowiastej została przeprowadzona na terenie powiatu proszowickiego w dniach 11 i 12 marca 2011 roku.

  W pierwszym dniu członkowie proszowickiego koła TP „Bocian” postawili na edukację młodzieży organizując konferencję ekologiczno – przyrodniczą pod hasłem „Wierzby Głowiaste – siedliskiem bioróżnorodności” w Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych. W przedmiotowej konferencji uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych
  i średnich z terenu powiatu proszowickiego, którzy przybyli z nauczycielami

  Rozwiń
 • Fundacja Ja Wisła wraz z Towarzystwem Przyrodnicze „Bocian” zaprasza na kolejną akcję ogławiania wierzb na Mazowszu
  W najbliższą sobotę, 5 marca, działamy we wsi Glinki.
  Spotykamy się w Porcie Czerniakowim przy barce Herbatnik o godzinie 10.00

  Rozwiń
 • Dzień wierzby głowiastej w Komorowie pod Kampinosem

  26 lutego 2011 r. wolontariusze z TP „Bocian” oraz klubowicze z Mercedes Off Road Club spotkali się na drodze wygonowej w Komorowie w celu ogłowienia starych, zaniedbanych wierzb głowiastych. Był to ostatni moment aby je uratować, gdyż ze względu na wiek i stan zdrowotny wiele z tych drzew uległo ostatnio zniszczeniu w wyniku rozłamania i było sukcesywnie uprzątane.

  Rozwiń
 • V Dni Wierzby Głowiastej.

  Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, Fundacja „Ja Wisła”, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra", Mercedes Off Road Club – „M-ORC”, Tread Lightly Polska zapraszają po raz kolejny do udziału w akcji ogławiania wierzb. W ten sposób przypominamy ten zanikający zwyczaj, mający duże znaczenie dla zachowania charakterystycznego krajobrazu oraz specyficznych gatunków zwierząt związanych z wierzbami.

  Rozwiń
 • Mazowieckie wierzby to Holenderki

  Tak, tak – słynne mazowieckie, rosochate, "chopinowskie” wierzby, tak wydawałoby się arcypolskie to cudzoziemski wynalazek. Sadzili je na wałach, groblach oraz wzdłuż kanałów melioracyjnych i przycinali co roku osadnicy z Holandii, potocznie zwani Olędrami lub Olendrami.

  Rozwiń
 • Akcja Wierzba - relacja

  A kto nie był niech żałuje! W piątek 19 lutego 2010 r w przemiłych okolicznościach przyrodniczych i pogodowych grupa zapaleńców z Warszawy, Gdańska, Białegostoku, Olsztyna i Żywkowa ogłowiła aż 14 wierzb w okolicach bocianiej wsi Żywkowo. Można było więcej, ale zabrakło wolontariuszy. Drobne gałęzie powstałe po ogłowieniu częściowo spaliliśmy a reszta została ułożona w duży stos jako schronienie dla płazów czy drobnych ptaków oraz jako żerowisko dla owadów

  Rozwiń
 • Dni Wierzby Głowiastej 2010 - program imprez.

  Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, Fundacja „Ja Wisła”, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Tylko Jeep Klub Polska, Mercedes Off Road Club – „M-ORC”, Tread Lightly Polska zapraszają po raz kolejny do udziału w akcji ogławiania wierzb. W ten sposób przypominamy ten zanikający zwyczaj, mający duże znaczenie dla zachowania charakterystycznego krajobrazu oraz specyficznych gatunków zwierząt związanych z wierzbami.

  Rozwiń

 • Fundacja „Ja Wisła” i TP „Bocian”, chcąc zachować tradycyjny krajobraz kulturowy, organizują na tych terenach akcje ogławiania wierzb głowiastych. Drzewa te były dawniej regularnie przycinane przez gospodarzy, dziś wiele z nich ulega zniszczeniu w wyniku rozłamania spowodowanego przerostem wierzbowych konarów. Mamy nadzieję, ze jeszcze przez wiele lat wierzby głowiaste pozostaną na tych terenach świadkami dawnych czasów, w których człowiek potrafił żyć w zgodzie z rzeką, a mieszkańcy będą kontynuować tę tradycję.

  Rozwiń
 • IV Dni Wierzby Głowiastej w Proszowicach zakończone.

  W dniach 5-6 lutego w Proszowicach k. Krakowa odbyły się „IV Dni Wierzby Głowiastej”". Program imprezy był bardzo bogaty, dlatego też po raz pierwszy trwał on aż 2 dni.
  W przygotowanie zaangażowało się bardzo wiele osób, a efekty ich pracy bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Ale po kolei.
  W ramach inauguracji "Dni wierzby...", 5 lutego w proszowickim Centrum Kultury i Wypoczynku odbyło się spotkanie-konferencja, w której wzięli udział zaproszeni goście oraz młodzież szkolna z kilku szkół powiatu proszowickiego.

  Rozwiń
 • Rozpoczynamy "Dni wierzby głowiastej 2010"

  Pierwszą imprezą cyklu będą "Dni wierzby głowiastej w Proszowicach". Odbędą się one 5- 6 lutego. To już IV proszowickie dni wierzby. Tegoroczna akcja rozpocznie się spotkaniem z młodzieżą z powiatu proszowickiego w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach 5 lutego...

  Rozwiń